Ebü'l-Hüdâ Sayyâdî'nin Kalâidü'z-zeberced isimli eseri özelinde Ahmed er-Rifâî'nin Hikmetleri
The Wisdom of Ahmad al-Rifā'i in the specialization of Abū al-Hudā Sayyādī's Kalāid al-zabarjad
- Tez No: 794973
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS TÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Ebü'l-Hüdâ Sayyâdî'nin Kalâidü'z-zeberced isimli eseri temel alınmıştır. Kalâdü'z-zeberced isimli eserin özelinde Ahmed-er-Rifâî'nin hikmetleri ele alınacak ve değerlendirilecektir. Kalâidü'z-zeberced müellifi Ebü'l-Hüdâ, II. Abdülhamid'in yanında uzun yıllar bulunmuş ve onun danışmanlarından biri olmuştur. Hayatı boyunca pek çok eser kaleme almıştır. Bulunduğu konum sebebiyle daha çok siyasi eserleri ön plana çıkmıştır. Ancak tasavvuf alanında da birçok eseri bulunmaktadır ve Kalâidü'z-zeberced bunlardan biridir. Bu eser Ahmed er-Rifâî'nin Hikemü'r-Rifâiyye'sine yapılmış bir şerhtir. Çalışmanın giriş bölümde Ahmed er-Rifâî ve Rifâiyye tarikatına dair malumat verildikten sonra birinci bölümde Ebü'l-Hüdâ'nın hayatı anlatılmıştır. İkinci bölümde Kalâidü'z-zeberced'e dair bilgiler aktarılmış, üçüncü bölümde de bu eserin özelinde Ahmed er-Rifâî'nin hikmetleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study is based on Abū al-Hudā Sayyādī's Kalāid al-zabarjad. The wisdoms of Ahmad-er-Rifā'ī will be discussed and evaluated specifically in the work titled Kalāid al-zabarjad. Abū al-Hudā, the author of Kalād al-zabarjad, was with Abdul Hamid II for many years and became one of his advisors. He wrote many works throughout his life. Due to his position, his political works came to the forefront. However, he also wrote many works in the field of Sufism and Kalāid al-zabarjad is one of them. This work is a commentary on Ahmad al-Rifa'i's Hikam al-Rifa'i. After giving information about Ahmad al-Rifāʾī and the Rifāʾiyya sect in the introduction, Abū al-Hüdā's life is explained in the first chapter. In the second part, information about Kalā'id al-zabarjadī is given, and in the third part, the wisdoms of Ahmad al-Rifāʾī are evaluated specifically in this work.