Kurumsal yönetimin işletme performansına etkisi: BİST imalat sektöründe bir araştırma
The effect of corporate governance on business performance: a study in BIST manufacturing sector
- Tez No: 710948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Küreselleşen dünyada, 1990'lı yıllardan itibaren gündemde sürekli bahsedilen bir konu haline gelen Kurumsal Yönetim kavramı şirketler için oldukça önemlidir. Kurumsal yönetim, şirketlerin yönetim kurulları, çalışan ve hissedarları kısaca tüm paydaşları ile ilişkilerini belli bir düzende tutan yönetim şekli olarak tanımlanabilir. Bu kavram işletmelere; adil, şeffaf, hesap verebilir ve profesyonel bir yönetim anlayışı ile yönetilebilmelerinde imkan tanımaktadır. Bu çalışma, kurumsal yönetim ve firma performansı hakkında bilgilendirme sağlayarak, BİST Kurumsal Yönetim Endeksinde faaliyet gösteren üretim firmalarıyla diğer firmaları karşılaştırarak farklılıkların ortaya koyulmasını amaçlamıştır. BİST Kurumsal Yönetim Endeksinde faaliyetini sürdüren 136 üretim firmasına ait Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden 2020 yılı için veriler sağlanmıştır. Değişkenler için örneklem farklılık testleri uygulanmış ve kullanılacak olan farklılık testinin parametrik veya parametrik olmama durumunun belirlenebilmesine karşılık normallik testleri uygulanmıştır. Firmaların performans değerlemeleri; piyasa göstergeleri, kısa ve uzun dönem borç ödeyebilirlik, aktif ve satış büyümeleri, varlık verimliliği ve karlılık oranları üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, the concept of Corporate Governance, which has become a topic that has been constantly on the agenda since the 1990s, is very important for companies. Corporate governance can be defined as the management style that keeps the relations with the boards of directors, employees and shareholders of the companies, in short, all their stakeholders in a certain order. This concept to businesses; It allows them to be managed with a fair, transparent, accountable and professional management approach. This study aimed to reveal the differences by comparing the production companies operating in the BIST Corporate Governance Index with other companies by providing information about corporate governance and company performance. Data for 2020 has been provided through the Public Disclosure Platform of 136 manufacturing companies operating in the BIST Corporate Governance Index. Sample difference tests were applied for the variables and although the parametric or non-parametric status of the difference test to be used could be determined, normality tests were applied. Performance evaluations of companies; market indicators, short and long-term solvency, asset and sales growth, asset efficiency and profitability ratios.