The effect of CO2 content for oil recovery optimization with sequestration
Sekastrasyon ile petrol kurtarımı optimizasyonu için CO2 içeriğinin etkisi
  1. Tez No: 710958
  2. Yazar: SERHAT CANBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCEL POLIKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Alberta
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Üretilen hidrokarbonlar nedeniyle karbondioksit (CO2) emisyonları dünya çapında giderek artmaktadır. Bu, 1997'de Kyoto'da imzalanan protokole aykırıdır. Protokol imzacıların bu tür emisyonları azaltmayı kabul ettiğini belirtir. Bu çalışmada ağır petrol üreten bir sahaya CO2 enjekte edilip kısmi depolama sağlandıktan sonra basılan buhar ile üretim senaryoları ve kurtarıma etkisi ile ekonomik ömrünü tamamladıktan sonra rezervuarın emisyon depolaması için kullanılmasını amaçlamaktadır. Buhar enjeksiyonu öncesinde CO2 gazı depolamasının etkisini anlamak ve analiz etmek için, bir ağır petrol sahası modeli ile bir dizi simülasyon gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada kullanılan model metan (CH4) gazının depolama üzerindeki etkisini incelemek için hem dinlenmiş hem de canlı petrolleri dikkate alır. Simülasyon sonuçları, Lloydminster tipi rezervuarlar ağır petrolü ekonomik sınıra kadar ürettikten sonra, CO2 sekestrasyonu için büyük bir havuz sağlayabilir ve sadece gelecek için büyük bir enerji kaynağına üretmek için değil, aynı zamanda sera gazı emisyonları azaltmak için bir fırsat yaratabilir.
Özet (Çeviri)
Carbon dioxide (CO2) emissions are increasing due to the hydrocarbons produced increasingly around the world. This is in opposition to the protocol signed in 1997 in Kyoto, which states that the signators have agreed to reduce such emissions. This work looks at one such scenario for reducing CO2 emissions where it is injected prior to steam flooding a heavy oil reservoir for partial storage during the recovery process, and then sequestrated after the economic producing life of the reservoir. For understanding and analyzing the effect of CO2 gas storage prior to steam flooding, a series of simulations were carried out with a heavy oil field model. The model used in this study considers both dead and live oils in order to study the effect of methane (CH4) gas on the storage and sequestration. The sequestration results show that, after producing to the economic limit, Lloydminster type of heavy oil reservoirs can provide a huge sink for CO2 sequestration, and an opportunity not only to tap into a huge energy source for the future, but also an opportunity to reduce greenhouse gas emissions.