İşitme engelli bireylerin Diyanet İşleri Başkanlığının sunduğu din hizmetlerine yönelik görüşleri
Opinions of hearing impaired individuals on religious services provided by the Presidency of Religious Affairs
  1. Tez No: 710959
  2. Yazar: MEHMET YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Religion, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, işitme engelli bireylerin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sunulan din hizmetlerine ilişkin görüşlerini ele almaktadır. Araştırmanın temel amacı, işitme engelli bireylerin sunulan hizmetlere ilişkin görüşlerini yansıtmak, din hizmetlerine erişimde ve bunlardan yararlanmada karşılaştıkları sorunları tespit etmek ve karşılaşılan sorunlarla ilgili kişi ve kurumların görüşlerini belirlemektir. Araştırma, nitel yöntemlerden görüşme tekniğinin kullanıldığı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini İzmir ilinde yaşayan 30 işitme engelli birey ve 5 ilde görev yapan İl Engelli Koordinatörleri oluşturmaktadır. Araştırma bulgularına göre;“işitme engelli bireylerin, Diyanet İşleri Başkanlığının sunduğu din hizmetlerinden yeterince faydalanamadığı, sunulan hizmetlere ulaşma zorluğu çekildiği, işitme engellilerin dinimizi ve dinin gereklerini öğrenme noktasında birçok sorunla karşılaştığı, din görevlilerinin işaret dili yetkinliğinin bulunmaması sebebiyle kendileriyle iletişim sıkıntısı çektikleri, sosyal medya ve diğer medya kanallarında işitme engellilere yönelik din hizmetlerinin yetersiz bulunduğu, işitme engellilere yönelik din hizmetlerinin daha aktif bir şekilde sürdürülmesi gerektiği”sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the opinions of hearing-impaired individuals on religious services offered by the Presidency of Religious Affairs. The main purpose of the research is to reflect the opinions of hearing impaired individuals about the services offered, to identify the problems they face in accessing and benefiting from religious services, and to determine the opinions of individuals and institutions related to the problems encountered. The research is a study in which the interview technique, one of the qualitative methods, is used. The sample of the study consists of 30 hearing impaired individuals living in İzmir and Provincial Disabled Coordinators working in 5 provinces. According to the research findings; "Hearing-impaired individuals do not benefit enough from the religious services offered by the Presidency of Religious Affairs, they have difficulty in accessing the services offered, the hearing-impaired face many problems in learning our religion and the requirements of religion, they have communication difficulties due to the lack of sign language competence of religious officials, social media and other media channels. It has been concluded that religious services for the hearing impaired are insufficient and religious services for the hearing impaired should be continued more actively.