Aggregation of natural colloidal particles under solar irradiation
Doğal kolloidal partiküllerin güneş ışınlaması altında kümeleşmesi
- Tez No: 711012
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MİRAY BEKBÖLET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 522
Özet
Nanopartiküllerin kümeleşme/yığılmaları doğal sularda geleceklerini ve taşınmalarını etkiler. Nanopartiküller doğal su koşulları altında kümeleşme/yığılma özellikleri ifade eden kolloidal madde gibi davransalar da, fotokataliz sırasında kümeleşme/yığılmanın rolü şu ana kadar olarak gösterilmemiştir. Bu çalışmanın temel amacı, ikili sistemin, yani ışık muamelesi koşulları öncesinde, esnasında ve hemen sonrasında temel deneysel prosedürler takip edilerek tanımlanan fotokatalist numunelerini temsil eden NOM temsili organikler ve nanopartiküllerin kolloidal davranışının değerlendirilmesi olarak tanımlanabilir. Bu amacı yerine getirmek için, dinamik ışık saçılımı, çökelme ve bulanıklık deneyleri uygulanmıştır. TiO2 nanopartiküllerinin kümeleşme ve/veya yığılması, fotokatalitik giderim verimlerinin yanı sıra, yukarıda belirtilen su anayapısı etkisiyle ilişki içinde olan fiziko-kimyasal parametreler kullanılarak değerlendirilmiştir. Her iki anayapı bileşeninin kümeleşme ve/veya yığılma davranışı, fotokataliz esnasında ışınlama altında beklenen reaktivite hakkında bilgi sağlamıştır. Sistemlerin genel değerlendirmesi, hem fotokataliz hem de çevresel koşullar altında ışıkla uyarılmış reaksiyonlar sırasında bilgi sağlamıştır. Dolayısıyla, fotokataliz vasıtası ile nanopartiküllerin geleceği hakkında daha kapsamlı bir anlayış sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aggregation/agglomeration of nanoparticles affects their fate and transport in natural waters. Although nanoparticles behave as colloidal matter expressing aggregation/agglomeration properties under natural water conditions, the role of aggregation/agglomeration during photocatalysis has not been demonstrated clearly so far. The main objective of this study could be described as assessment of the colloidal behavior of the binary system i.e., NOM representative organics and nanoparticles representative of photocatalyst specimens described by following basic experimental procedures prior to, during and under post photo-treatment conditions. To fulfill this aim, dynamic light scattering, sedimentation and turbidity experiments were performed. Aggregation and/or agglomeration of TiO2 nanoparticles were assessed by using the above indicated physico-chemical parameters in relation to water matrix effects as well as photocatalytic removal efficiencies. Aggregation and/or agglomeration behavior of both matrix components provided information on expected reactivity under irradiation during photocatalysis. Overall evaluation of the systems provided information both during photocatalysis as well as light induced reactions under environmental conditions. Therefore, a broader insight was deduced on the fate of nanoparticles through photocatalysis.