Arap dilinde lafzî bağlama edâtları- Lokman Sûresi örneği -
Literal conjunction prepositions in the Arabic language – in the case of Surah Luqman
  1. Tez No: 711013
  2. Yazar: MUHAMMED MURTAZA ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ESVED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma çeşitli dilsel bağlamalardan olan lafzî bağlama edatlarını ele almaktadır. Burada biz en önemli bağlama (rabt) edatları ile irtibatı ve bu ikisi arasındaki farkları konu edindik. Ardından Arap dilinde yaygın kullanılan bağlama edatlarını inceledik. Bu edatların açıklamalarını Kur'an ayetleri ve kanıt olarak kullanılabilecek Arap şiirleri ile destekledik. Daha sonra ulemanın, bu bağlamaların anlamları ve kullanım koşulları hakkındaki görüşlerini verdik. Tüm bu teorik açıklamaların devamında sözü edilen lafzî edatların izahlarını ve bunlarla bağlantılı konuları özel olarak seçilen Lokman sûresi örneğinde pratik uygulamaları ile gösterdik. Burada ancak araştırmaya konu edilen bağlamalar sayesinde anlaşılabilecek ayetleri tefsir ettik. Bu çalışma bir giriş, on iki başlık, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. İlk başlık atıf harfleri ve anlamlarına, ikincisi zamir ve türlerine, üçüncüsü sıla cümlesine, dördüncüsü şart edatlarına, beşincisi yemin ve cevabına, altıncısı harf-i cer ve anlamlarına, yedincisi istisna edatlarına, sekizincisi istinaf edatlarına, dokuzuncusu masdar harflerine, onuncusu tafsil edatlarına, on birincisi muzari fiili nasb eden edatlar, hal, maiyye vavı, temsil, sebep, cevap ve istidrak edatları gibi diğer bağlama türlerine, on ikincisi ise Lokman sûresinin tefsirinin ardından ayetlerineki lafzî bağlama edatlarının irablarına ayrılmıştır. Sonuç bölümünde önerilerimizi ve ulaşılan önemli bilgilere yer verildi.
Özet (Çeviri)
This study discusses literal conjunction prepositions, which are among various linguistic conjunctions. It addresses the most important conjunction (rabt) and connexion and the differences between them. It examines the commonly used conjunction prepositions in the Arabic language and supports their explanation with the verses of the Qur'an and Arabic Poems that can be used as evidence in linguistic issues. Then, it gives the opinions of the ulema about the meanings of these conjunctions and the conditions of use. In the continuation of all these theoretical explanations, it has shown the explanations of the literal prepositions and the related subjects with their practical applications in the specially selected example of Surah Luqman. Here, we have interpreted the verses that can only be understood through the conjunctions that are the subject of this research. This study consists of an introduction and twelve titles. The first is reference letters and their meanings; the second is pronouns and their types; the third is related conjunctions; the fourth is conditional prepositions; the fifth is about the oath and its answer; the sixth is letter-i cer and its meanings; the seventh is exception prepositions; the eighth is prepositions of appeal; the ninth is infinitive letters; the tenth is elaboration prepositions; the eleventh is the other types of conjunctions such as prepositions that assign the muhari verb, hal, maiyye and representation vavs, reason, answer and istidrak prepositions; and the twelfth is devoted to the interpretation of Surah Luqman. Here, the irabs of the literal conjunction prepositions are mentioned. Finally, the study concludes with a conclusion and a section showing the bibliography used