COVID-19 salgınının seyahat acentaları üzerindeki etkisinin incelenmesi: Hatay ili örneği
Investigation of the effect of the COVID-19 outbreak on travel business: The case of Hatay
  1. Tez No: 711051
  2. Yazar: KÜRŞAD ABİDİN GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İlk defa Çin'de ortaya çıkıp daha sonra tüm dünyaya yayılan ve küresel bir sorun haline gelen Covid-19 salgını turizm sektörünü ciddi bir şekilde etkilemiştir. Bu durumun bir sonucu olarak turizm sektörünün önemli bir kolu olan seyahat işletmeleri de salgından olumsuz yönde etkilenmiştir. Bu çalışma Covid-19'un seyahat işletmelerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda Hatay ilinde bulunan 27 tane seyahat acentası ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Örneklem seçiminde kasti örneklem kullanılmıştır. Araştırmada 9 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış soru formu kullanıldı ve etik kurul izni alındı. Görüşmeler 28/05/2021- 03/06/2021 tarihleri arasında yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere içerik analizi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda işletmelerin Covid-19 salgınında ekonomik ve psikolojik olarak olumsuz etkilendiği, personellerini çıkarmak zorunda kaldıkları, bazı işletmelerin kapandığı ya da küçülmeye gittiği tespit edilmiştir. Ayrıca turist beklentilerinin ve turizm anlayışının değiştiği, turistlerin daha çok özel turlara yöneldiği; doğa, yayla ve eko turizm temelli turizm çeşitlerine yönelim olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid'19 epidemic, which first appeared in China and then spread to the whole world and became a global problem, seriously affected the tourism sector. As a result of this situation, travel businesses, which are an important branch of the tourism sector, were also adversely affected by the epidemic. This study was carried out to examine the effect of Covid-19 on travel businesses. In this direction, semi-structured interviews were conducted with business managers. The interviews were conducted face to face between 27/05/2021 and 31/05/2021. Content analysis was applied to the obtained data. As a result of the study, it was determined that the businesses were negatively affected economically and psychologically in the Covid-19 epidemic, they had to lay off their personnel, and some businesses were closed or downsized. In addition, tourist expectations and understanding of tourism have changed, tourists are more inclined towards private tours; It has been determined that nature, plateau and eco tourism-based tourism types are orientation.