Farklı malzemelerin sürtünme kaynağı ile birleştirilmesinde kaynak parametrelerinin bağlantının mekanik özelliklerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of direct drive friction welding parameters to the mechanical properties of welded joints between dissimilar materials
- Tez No: 711097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ TÖRE ŞAMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sürtünme kaynağı, iki aynı veya farklı malzemenin birbirlerine belirli hareketlerde sürtünerek, ortaya çıkan ısı sayesinde birbirlerine difüzyon yolu ile kaynamasıdır. Bu tez çalışmasında“doğrudan tahrikli döner sürtünme kaynağı”makinesi kullanılmıştır.. CW004A R240/H065 bakır ile EN AW-1050A alüminyum malzemelerinin kaynaklanması deneysel olarak incelenmiştir.. Farklı parametreler ile kaynaklamalar yapıldıktan sonra parametrelerin makroyapı, mikroyapı, sertlik ve çekme dayanımına etkisi araştırılmıştır.. Aynı zamanda tek bir parametre değeri ile kaynatılan numunelerde farklı uç geometrilerinin çekme dayanımına nasıl etkilerinin olduğu gözlemlenmştir. Çalışma sonucunda bulgular karşılaştırılmış, parametrelerin etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Friction welding is a type of welding in which two materials whether the same of different, rub against each other in certain movements, which causes heat to be generated and results in bonding with diffusion of the materials within each other. In this study, CW004A R240/H065 copper and EN AW-1050A aluminium are welded via direct drive friction welding machine. Different parameters are investigated as how those affect the changes in macrostructure, microstructure, hardness and tensile strength. Also, an analysis of if the tip geometry affects the tensile strength is evaluated. The findings are analyzed, compared with graphics and discussions are made for further studies.