Okul öncesi dönem çocuklarının bilgisayar oyun bağımlılığı ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between computer game addiction and parental attitudes of preschool children
  1. Tez No: 711143
  2. Yazar: MELTEM ESMERAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada okul öncesi dönem çocuklarının bilgisayar oyun bağımlılıkları ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Tokat İli Merkez ilçesindeki Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında öğrenim görmekte olan 5-6 yaş grubu 359 çocuk ve bu çocukların 359 ebeveyninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocuklar İçin Bilgisayar Oyun Bağımlılığı Ölçeği”ve“Ebeveyn Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları çocukların bilgisayar oyun bağımlılıklarının; çocuğun cinsiyeti, anne eğitim düzeyi, aile geliri, bilgisayar ve tablet başında kalma süresi, bilgisayar ve tablet kullanma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiğini; çocuğun yaşı, kardeş sayısı, anne baba yaşı, babanın eğitim düzeyi, evdeki teknolojik aletlere göre ise anlamlı farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Ebeveyn tutumlarının ise kardeş sayısı, çocuğun yaşı, anne baba yaşı, anne baba eğitim düzeyi, aile geliri, evdeki teknolojik aletler, bilgisayar ve tablet kullanma durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği; çocuğun cinsiyeti, bilgisayar ve tablet başında kalma süresine göre ise anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda çocukların bilgisayar oyun bağımlılığı ve ebeveyn tutumları arasında düşük düzeyde anlamlı ilişkinin olduğu bulunmuştur. Buna göre demokratik tutum ile bilgisayar oyun bağımlılığı ölçeğinin tüm alt boyutları arasında pozitif yönde, anlamlı ve düşük düzeyde ilişki olduğu belirlenmiştir. Aşırı koruyucu tutum ile bilgisayar oyun bağımlılığı ölçeğinin tüm alt boyutları arasında pozitif yönde, anlamlı ve düşük düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir. İzin verici tutum ile bilgisayar oyun bağımlılığı ölçeğinin engellenme alt boyutu arasında ilişki bulunmazken; isteklilik alt boyutu ve bilgisayar oyun bağımlılık ölçeğinin geneli ile negatif yönlü, anlamlı ve düşük düzeyde ilişki bulunmuştur. Otoriter tutum ile bilgisayar oyun bağımlılığı arasında ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the computer game addictions of pre-school children and the attitudes of their parents. The study was designed according to the relational screening model. The sample group of the study consists of 359 children who received education in the 5 to 6 age group of pre-school education institutions that are subordinated to the Directorate of National Education in the Central District of Tokat, in the 2020-2021 academic year, and their 359 parents. The tools that were used for collecting data for the study are the Personal Information Form, the Computer Game Addiction Scale for Children, and the Parental Attitude Scale. The data obtained in the study were analyzed by using Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (One-Way ANOVA) and Pearson Correlation analysis. The results of the research show that the gender, the mother's educational attainment, the family income, the duration of using computer and tablet, and the condition of using computer and tablet cause statistically significant differences on the computer game addiction of the children. On the other hand, these results show that the age, the parents' ages, the father's educational attainment and the technological tools at the home do not cause any statistically significant difference on the computer game addiction of the children. According to the results of the research, the child's age, the parents' ages, the parents' educational attainments, the family income, the technological tools at the home and the condition of using computer and tablet cause statistically significant differences on the parental attitudes, while the gender and the duration of using computer and tablet do not cause any statistically significant difference on these. The study found that there is a low level of meaningful relationship between the computer game addiction of the children and the parental attitudes. According to this, it was determined that there was a positive, meaningful and low relationship between democratic attitude and all sub-dimensions of the scale of computer gaming dependency. It has been determined that there is a positive, meaningful and low relationship between extreme protective behavior and all sub-dimensions of the computer gaming dependency scale. While there is no correlation between the permissive attitude and the obstruction sub-size of the PC game dependency scale, there is a negative, meaningful and low level of relationship with the lower level of willingness and the amplitude of the PC game dependency scale. It has been determined that there is no relationship between authoritarian attitude and computer gaming addiction.