Evre 3 küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde neoadjuvan kemoterapi/kemoradyoterapinin tümör dokusunda pd-l1 ve VISTA ekspresyon düzeyine etkisi
The effect of neoadjuvant chemotherapy / chemoradiotherapy on tumor tissue pd-l1 and VISTA expression level in stage 3 non-small cell lung cancers
- Tez No: 711170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akciğer kanseri, tüm dünyada erkeklerde en sık ve kadınlarda 2. sıklıkta görülen kanserdir. Akciğer kanserinin yaklaşık %80'ini Küçük Hücreli Dışı Akciğer kanseri (KHDAK) oluşturmaktadır. Programlanmış hücre ölümü 1'i (PD - 1) veya ligandını (PD - L1) hedefleyen immün kontrol noktası inhibitörlerinin (ICI) ortaya çıkması, lokal ileri ve ileri evre KHDAK tedavisini önemli ölçüde değiştirmiştir. Radyasyonun tümör antijen salınımını indükleyerek PD-L1 ekspresyonunu arttırıcı etkisi gösterilmiştir. Bu etki, radyoterapi ve kontrol noktası inibitörlerinin birlikte kullanımını birçok çalışmanın odak noktası haline getirmiştir. Bir diğer kontrol noktası reseptörü olan VISTA'nın (V-domain Ig Suppressor of T Cell Activation) da KHDAK'inde immünmodülatör rol oynadığı ve terapötik hedef olabileceği gösterilmiştir. Bu nedenle bu çalışmada, Evre 3 Küçük Hücreli Dışı Akciğer kanseri hastalarında neoadjuvan kemoterapi ya da kemoradyoterapi tedavisi sonrasında, PD-L1 ve VISTA ekspresyon düzeyinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bilim Dalı'nda takip edilen; patolojik tanısı Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri, tümör evresi Evre 3a, 3b ve 3c olan, neoadjuvan kemoterapi ya da kemoradyoterapi sonrasında opere edilmiş hastaların tedavi öncesi ve sonrası doku biyopsileri arasındaki PD-L1 ve VISTA ekspresyon düzeyi değerlendirilmiştir. Uygun kriterleri karşılayan 34 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında; neoadjuvan kemoterapi veya kemoradyoterapi sonrasında tümör dokusunda PD-L1 ve Vista düzeyinin arttığı gösterilmiştir (PD-L1 için p değeri 0,004, VİSTA için p değeri 0,025).Tanı anında 22 hastanın PD-L1 düzeyi < %1 iken, tedavi sonrasında 11 hastanın PD-L1 düzeyi
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common cancer in men and the second most common cancer in women worldwide. Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC) constitutes approximately 80% of lung cancer. The development of immune checkpoint inhibitors (ICIs) targeting programmed cell death 1 (PD - 1) or its ligand (PD - L1) has significantly changed the treatment of local advanced and advanced NSCLC. Radiation has been shown to induce tumor antigen release and increase PD-L1 expression. This effect has made the combined use of radiotherapy and checkpoint inhibitors the main focus of many studies. It has been shown that VISTA (V-domain Ig Suppressor of T Cell Activation), another checkpoint receptor, also plays an immunomodulatory role in NSCLC and can be therapeutic target. Therefore, in this study, we aimed to evaluate the expression level of PD-L1 and VISTA after neoadjuvant chemotehrapy or chemoradiotherapy in Stage 3 Non-Small Cell Lung Cancer patients. Patients with pathological diagnosis of Non-Small Cell Lung cancer, tumor stages 3a, 3b and 3c were operated after neoadjuvant chemotherapy or chemoradiotherapy and followed in Gazi University Medical Faculty Oncology Department were included in study. The expression levels of PD-L1 and VISTA between pre-and post- treatment tissue biopsies of these patients were evaluated. Thirty four patients meeting the appropriate criteria were included in the study. When we look at the results of our study, it has been shown that PD-L1 and Vista levels increase in tumor tissue after neoadjuvant chemotherapy or chemoradiotherapy (p value for PD-L1 0.004, p value 0.025 for VISTA). While the PD-L1 level of 22 patients at the time of diagnosis was