Winpen: A fast clustering approach for black-box penetration testing
Winpen: Kara-kutu sızma testleri için hızlı bir kümeleme çözümü
  1. Tez No: 711171
  2. Yazar: ÖZGÜN ÖZERK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kara-kutu sızma testlerinde yük, bir bilgisayar sistemine, sistemde varolan bir açıktan faydalanarak potansiyel bir yetkisiz erişim sağlayan kod parçasıdır. Yükleri, hedef aplikasyonda tetikledikleri davranışlara göre guruplamak yoğun iş gücü gerektiren bir süreçtir, çünkü her bir yükün ve bu yüklerin hedef aplikasyondaki ilgili davranışlarının bir insan tarafından analiz edilmesi ve anlamlandırılması gerekmektedir. Bu tezde, insan değerlendirmesine katkı sağlayabilmek için WinPen olarak isimlendirilen yeni bir algoritma sunulmaktadır. Mevzu bahis algoritma, yükleri, hedef sistemde neden oldukları davranışlara göre kümelendirmektedir. Bunu yapmak için, her bir yük, hedef sistemden gelen cevabın karakter dizisi uzunluğu olarak nitelendirilir. WinPen, veri kümesindeki her bir eleman için, ilgili elemanın önceki komşularını kıstas alarak, ortalama bazlı karşılaştırmalar yapar. Bu tezde, farklı veri kümeleri için WinPen'in ortalama doğruluk puanı %99.85 olarak hesaplanmıştır. WinPen O(n log n + n)) zaman kompleksliğinde çalışmakta, hatta sıralanmış girdiler için bu komplekslik O(n)'e düşmektedir. WinPen, programlama dillerinden ve kaynak-kodundan bağımsız olup, diğer kümeleme algoritmalarından 46 kata kadar daha hızlıdır. Üstelik zahmetli hiper-parametre ayarlama sürecine gerek yoktur. Bu özellikleri, WinPen'i Siber Güvenlik uygulamaları için ideal bir aday yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
In black-box penetration testing, a payload is a piece of code that potentially enables unauthorized access to a computer system through an exploit. Grouping payloads based on the behavior they trigger in the target application is a labor-intensive process, where each payload and the corresponding behavior of the application to that payload should be analyzed and interpreted by humans. To assist human evaluation, we propose a new algorithm WinPen, which classifies the payloads based on the behavior they are triggering in the system. Each payload is represented as the length of the response strings generated after a payload is submitted in the system. WinPen performs mean-based comparisons for each point in the dataset with respect to the point's previous neighbors. We show on several datasets that WinPen performs with an average 99.85% accuracy score across several datasets. WinPen runs in O(nlogn+n)) and the time complexity is reduced to O(n) for already sorted inputs. WinPen is programming-language and source-code independent, and can be utilized in Cyber Security applications, faster than the other clustering algorithms (e.g., up to 46× faster than kmeans1d), without the need for tedious hyper-parameter tuning procedures.