Dramaturgies of recycling: nostalgia, metatheatre, and utopia in 2010s Turkish theatre
- Tez No: 711182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Türkiye tiyatrosunda sıklıkla yinelenen izlek, motif ve duyguların izini sürerek başladığım tez çalışması, 2010'lu yıllarda Türkiye tiyatrosunun geri dönüşlü dramaturgisini açığa çıkarmaya yönelik bir kavrama çerçevesi oluşturma çabasına temelleniyor. Bu çabaya hem tiyatronun kendi doğasına içkin estetik bir özelliği hem de ekolojik bir düşünüş biçimi olarak yeniden kavramsallaştırmaya çalıştığım geri dönüşüm kavramı eşlik ediyor. Tez, Türkiye tiyatrosunun son on yılda siyasette ve toplumsal hayatta yaşanan radikal değişim ve dönüşümlerle ilişkisini göz önünde bulundurarak, tiyatroyu bir imza gibi işaretleyen geri dönüş izleğini ve bu geri dönüşün muhtemel dönüştürücü potansiyellerini odağına alıyor. Geri dönüş izleğinin uğrakları olduğunu ileri sürdüğüm nostalji, metatiyatro ve ütopyayı oyunlardan örneklerle inceliyor. Söz konusu üç uğrağı tiyatro ve geri dönüş(üm) ilişkisi ekseninde geri dönüşüm dramaturgileri kavramsallaştırmasıyla birbirine bağlamayı amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis started with tracing the repeating patterns, motifs and emotions in the theatre of Turkey; and is grounded in dramaturgies of 2010s in Turkey which conceptually recycles and re-imagines histories of Turkey. This conceptualizing labour is accompanied with the theme of“recycling”which both underlines an integral part of the aesthetics of theatre and allows for a re-thematization through ecological thinking. This thesis centers itself on the basis of the radical changes and transformations that theatre of Turkey went through under the influence of the events in politics and social life; and analyzes the patterns of recycling and the potentials of this recycling. Aspects of this dramaturgical recycling is examined through various case studies; and through the lens of conceptual elements that make this recycling possible, which are nostalgia, metatheatre, and utopia. These three stops are used in the conceptualization of the dynamics around the transformation of theatre through the dramaturgies of recycling.