Quality function deployment in recycling network improvement: An application in an aluminium manufacturing enterprice
  1. Tez No: 350133
  2. Yazar: FATMA PAÇAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Müşteriler tarafından çevreyle ilgili kaygıların artması ve bazı yerel ve uluslar arası düzenlemelerin olması nedeniyle günümüz imalat işletmelerinde çevreyle ilgili konuların artan bir şekilde ilgi gösterilmeye ihtiyaçları vardır. Çevreye duyarlı bir işletme olabilmek için kullanılabilecek oldukça güçlü olan tekniklerden biri kendi ıskartalarını ve atıklarını mümkün olduğunca geri dönüşüme tabi tutabilmektir. Bazı imalat işletmeleri bu faydalı tekniği kendi imalat tesisleri içerisinde bir geri dönüşüm birimini yapılandırarak yerine getirebilmektedirler. Bu sebepten dolayı, geri dönüşümü ilgilendiren bazı üretim ve taşıma faaliyetleri kendi tesisleri içerisinde yerine getirilmekte ve neticede bir geri dönüşüm ağı yapılanmaya başlamaktadır. Belirli bir zaman sonra bu yapılanmış olan geri dönüşüm ağı daha rekabetçi ve maliyet açısından etkin olabilmek için bazı iyileştirmelere ihtiyaç duymaktadır. Kalite fonksiyon göçerimi (KFG) birçok imalat ve hizmet uygulamalarında kalitenin iyileştirilmesi için kullanılacak çok kullanışlı bir tekniktir. Bu çalışmada, Türkiye'de, Marmara bölgesinde konuşlanmış olan bir alüminyum imalat işletmesinin alüminyum geri dönüşüm ağının iyileştirilmesi için KFG kullanıldı. Literatürdeki diğer birçok çalışmaya benzemeyen bir şekilde, bu ağın iyileştirilmesi için iki kalite evi oluşturuldu. İlk kalite evinde müşteri gereksinimlerinin ve bu gereksinimleri yerine getirmek için gereken teknik karakteristiklerin belirlenmesinden sonra bu teknik karakteristiklerin ve onları yerine getirecek bazı detaylı faaliyetlerin göçerilmesi için ikinci kalite evi yapılandırıldı. İlk ve ikinci kalite evlerinde tüm teknik karakteristikler ve detaylı faaliyetler KFG prosedürü kullanılarak önem sırasına dizildi.
Özet (Çeviri)
Environmental issues in today's manufacturing enterprises need more and more attention because of increasing awareness of environmental concerns by customers and some domestic and international regulations. One of the most powerful techniques to use for being an environmentally sensitive enterprise is to recycle its scraps and wastes as much as possible. Some enterprises can do this useful technique by constructing a recycling unit in their manufacturing facilities. Because of this reason, some operational and transportation activities regarding recycling take place in their facilities and a recycling network becomes structured eventually. Hence, this structured recycling network needs some improvements in order to be more competitive and cost efficient. Quality function deployment (QFD) is a very useful technique to improve quality in many manufacturing and service applications. In this study, QFD was used for the improvement of aluminium recycling network of an aluminium enterprise, which is located on Marmara region in Turkey. Unlike many other studies in literature, two quality houses were developed in order to improve this network. After identifying customer needs and technical characteristics to fulfill those needs in the first quality house, the second quality house was structured in order to deploy those technical characteristics and some detailed activities to fulfill them. In the first and second quality houses, all technical characteristics and detailed activities were arranged in an importance order by using QFD procedure.