Ayla Kutlu'nun öykülerinde toplumsal eleştiri
Social criticism in Ayla Kutlu's stories
  1. Tez No: 711216
  2. Yazar: ZEYNEP KARAÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ayla Kutlu Türk edebiyatında roman, öykü, anı gibi türlerde birçok eser vermiş başarılı bir yazarımızdır. Yazar özellikle öykülerinde toplumdaki problemlere yer vermiş ve okuyucunun bu problemler üzerine düşünmesini, sorgulamasını sağlamıştır. Çalışmamız beş ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde inceleme üzerine fikir sahibi olduktan sonra ikinci bölümde yazarın hayatı, eserleri ve öykücülüğü hakkında fikir sahibi olunacaktır. Üçüncü bölümde Topluma Dönük Eleştiri yöntemlerinden Tarihsel Eleştiri, Sosyolojik Eleştiri ve Marksist Eleştiri hakkında genel bilgi verilecektir. Ayla Kutlu'nun Öykülerinde Toplumsal Eleştiri adlı dördüncü bölümde ise yazarın Hüsnüyusuf Güzellemesi (1984), Sen de Gitme Triyandafilis (1990), Mekruh Kadınlar Mezarlığı (1995) ve Zehir Zıkkım Hikâyeler (2001) adlı dört öykü kitabı toplumsal eleştiri bağlamında incelenecektir. Bu inceleme dört öykü kitabında yer alan otuz beş öyküyle toplum üzerinde etkili olan olaylar ve kavramlar aracılığıyla yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Ayla Kutlu is a successful writer who has given many works in Turkish literature such as novels, stories and memories. In particular, the author included problems in society in her stories and made the reader think and question on these problems. Our study consists of five main sections. After having an idea of the review in the introduction section, in the second part an idea of the author's life, works and storytelling will be gained. In the third part, general information about Historical Criticism, Sociological Criticism and Marxist Criticism will be given from the methods of criticism towards society. In the fourth chapter titled Ayla Kutlu'nun Öykülerinde Toplumsal Eleştiri, four story book titled Hüsnüyusuf Güzellemesi (1984), Sen de Gitme Triyandafilis (1990), Mekruh Kadınlar Mezarlığı (1995) and Zehir Zıkkım Hikâyeler (2001) will be examined in the context of social criticism. This review will be conducted through the events and concepts that influence society with thirty-five stories in four story books.