Fan Stilian Noli'nin hayatı ve eserleri
The life and works of Fan Stilian Noli
- Tez No: 711272
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKJIR KADRIU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma esas olarak bir Arnavut yazar, ideolog, siyasetçi ve papaz olan Fan Stilian Noli'nin hayatını, ideolojisini ve eserlerini ele almaktadır. Günümüz Edirne iline bağlı İpsala ilçesinin İbriktepe Köyü'nde doğan Fan Stilian Noli, yalnızca Arnavut edebiyatının değil aynı zamanda Arnavutluk tarihinin ve Arnavut Ortodoks inancının da önemli figürlerinden biridir. Dünya klasiklerinden çevirileri ile Arnavut edebiyatına da hatırı sayılır katkılarda bulunmuştur. Fan Stilian Noli'nin şiirlerinin temaları da Arnavutluk tarihini anlatmakta önemli bir rol oynar. Kısa bir dönem de olsa Arnavutluk'un başbakanı görevini üstlenen Noli, ülkesini demokratikleştirmeyi hedeflemiştir. Ayrıca Arnavut Ortodoks kilisesinin örgütlenmesinde ve kurulmasında dikkate değer çabalar göstermiştir. Çalışmamız giriş, Fan Stilian Noli'nin hayatı, ideolojisi, eserleri, kaynakça ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Çalışmada öncelikle Arnavutça kaynaklar olmak üzere İngilizce kaynaklardan da yararlanılmıştır. Çalışmada giriş kısmında imge konusundan, imge çözümleme yöntemlerinden ve kısaca Arnavut edebiyatı tarihinden bahsedilmiştir. Fan Stilian Noli'nin hayatı bölümü ise kendisinin yaşamından ve eserlerinden oluşmaktadır. Fan Stilian Noli'nin ideolojisi bölümünde Haziran devrimi sırasında ve sonrasında siyasi icraatları, uluslararası alanda etkinlikleri, Faik Konica ile arkadaşlığı ve Arnavut Ortodoks Otosefal Kilisesi için çabaları ışığında fikirleri özetlenmiştir. Fan Stilian Noli'nin eserleri adlı son bölümünde ise yazmış olduğu şiirlerde Noli'nin Arnavutluk'un sosyal hayatı yansıtan imgeleri incelenmiş, şiirler hakkında daha önce yapılmış çalışmalardan atıflarda bulunularak ayrıca imge incelemesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde çalışmadan elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Kaynakça kısmında ise çalışmada kullanılan kaynaklar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study mainly deals with the life, ideology and works of Fan Stilian Noli, an Albanian writer, ideologist, politician and priest. Fan Stilian Noli, who was born in İbriktepe Village of İpsala district of today's Edirne province, is one of the important figures not only of Albanian literature, but also of Albanian history and Albanian Orthodox faith. He also made considerable contributions to Albanian literature with his translations of world classics. The themes of Fan Stilian Noli's poems also play an important role in telling the history of Albania. Noli, who assumed the task of prime minister of Albania, albeit for a short time, aimed to democratize his country. He also made remarkable efforts in the organization and establishment of the Albanian Orthodox church. Our study consists of introduction, Fan Stilian Noli's life, ideology, works, bibliography and conclusion. In the study, primarily Albanian sources and English sources were also used. In the introduction part of the study, the subject of image, image analysis methods and briefly the history of Albanian literature are mentioned. Fan Stilian Noli's life section consists of his life and works. In the ideology part of Fan Stilian Noli, his ideas are summarized in the light of his political activities during and after the June revolution, his activities in the international arena, his friendship with Faik Konica and his efforts for the Albanian Orthodox Autocephalous Church. In the last part of Fan Stilian Noli's works, the images of Noli reflecting the social life of Albania in the poems he wrote were examined, and an image analysis was made by making references to previous studies about the poems. In the conclusion part, the findings obtained from the study are given. In the bibliography part, the sources used in the study are indicated.