2000'li yıllarda NATO'nun siber güvenlik politikaları
NATO's cybersecurity policies in the 2000s
- Tez No: 711273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KAVUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
21. yüzyılın başından itibaren teknolojinin öngörülemez hızda gelişim ve dönüşümünü sürdürmesi ile internetin her alanda kullanımını artırması, coğrafi mesafelerin önemini yitirmesini ve küreselleşmenin etkilerinin en üst seviyede hissedilmesini sağlamıştır. İçerisinde bulunulan dönem itibarıyla küreselleşmenin bu denli baskın hissedilmeye başlanması sonucu ülkelerin sınırları artık neredeyse yapay bir hal almış ve bunun sonucunda, modern toplumların siber alana bağımlılığının giderek artış göstermesinin önü açılmıştır. Teknoloji ve bilginin büyük bir hızla gelişip, küreselleşmesinin de etkisiyle dünyanın her bir bölgesine yayılması, siber alanın olumlu etkilerinin yanı sıra tehdit oluşturmanın bir yolu olarak da kullanılmaya başlanmasına neden olmuştur. Böylece, üyelerinin savunmalarını ve güvenliklerini öncelik ekseni olarak belirleyen NATO'nun stratejik doktrinlerinde, siber ön ekli terimler yaygın olarak yer almaya başlamıştır. Sanal dünyanın gittikçe gerçek dünya ile iç içe geçmesiyle beraber NATO'nun güvenlik anlayışında, siber güvenlik tehditleriyle mücadele için ortak durumsal farkındalık, kesintisiz bilgi paylaşımı, kolektif karar alma, erken müdahale ve siber savunma konularına yer verildiği görülmektedir. Bu bağlamda çalışmada, 2000'li yıllarda NATO'nun güvenlik anlayışının gelişimi ve dönüşümünde siber güvenlik politikalarının yeri ve önemi analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 21st century, the development and transformation of technology at unpredictable speed has increased the use of the internet in all areas, ensuring that geographical distances lose their importance and the effects of globalization are felt at the highest level. As of the current period, with globalization feeling so dominant, the borders of countries have now become almost artificial and, as a result, the dependence of modern societies on cyberspace has gradually opened the way for an increase. The rapid expansion of technology and information to all regions of the world due to effect of globalization, which has led to the positive effects of cyberspace as well as its use as a way to pose a threat. Thus, it can be mentioned that the terms with cyber prefixes are widely included in NATO's strategic doctrines, which set the defenses and security of its members as a priority axis. As the virtual world becomes more intertwined with the real world, it is seen that NATO's understanding of security appears to include common situational awareness, uninterrupted information sharing, collective decision-making, early intervention and cyber defense issues to combat cybersecurity threats. In this context, the place and importance of cybersecurity policies in the development and transformation of NATO's understanding of security in the 2000s will be analyzed in the study.