Electronic health records system using blokchain technologhy
  1. Tez No: 711304
  2. Yazar: HASAN QASİM HASAN AL-MUBARAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Elektronik sağlık kayıtları (EHR'ler), hastaneler, eczaneler ve özel klinikler gibi birçok taraf arasında rutin olarak değiş tokuş edilen hayati bilgileri içerdiğinden hem önemli hem de hassastır. Bu bilgiler doğru, güncel, gizli ve yalnızca izin verilen kişiler tarafından kullanılabilir olmalıdır. Ayrıca, kasırga veya deprem gibi büyük afetler gibi olağandışı durumlarda, aksama, merkezi olmayan tepkiler ve kargaşanın yanlış süreçlere ve hatta kötü niyetli davranışlara yol açabileceği durumlarda erişim garanti edilmelidir. Blok zincirinin sunumu -kayıtların birbirine bağlı bir kareler dizisine yerleştirildiği ve varsayımsal olarak silinmesi veya değiştirilmesi zor olan iletilen bir kayıt - dağınık ve merkezi olmayan bir şekilde alan ek hayal kırıklığı güvenli EHR uygulamaları için yeni yanıtlar planlamayı ve yürütmeyi mümkün kıldı. ilginç bir şekilde, bulut temellerine ve hatta mahalle düzenlemelerine bağlı olan odaklarla. Bu özel durumda, bu çalışma, izin verilen blok zinciri uygulamalarının, felaket olaylarının neden olduğu kriz koşullarında refah kayıtlarını denetlemenin herhangi bir avantajı olup olmayacağına bakılmaksızın, anlamak için kasıtlı bir rapor sunar. EHR'ler için temel bir modelin planlanması ve yürütülmesinden sonra, yöneticinin konuşması verim, boşta kalma, bellek ve CPU kullanımı gibi sergi sınırları üzerinde yoğunlaştı. Çerçeve, hastaların ve uzmanların EHR'leri paylaşmasına ve bunlara erişmesine izin verdi, ayrıca acil durumları ayırt etme ve bunlara yanıt verme seçeneğine sahip oldu. Buna ek olarak, mevcut birleşik sistemle karşılaştırıldığında, verimleri ve gecikmeleri daha da azaltan intikamcı hub'ların görüşü dahilinde doğru bir şekilde hareket etti. Visa taksitleri gibi çerçeveler, mümkünse, izinsiz blok zinciri yürütmelerinden iki önemli dereceye kadar etkili bir şekilde daha yüksek. Hâlâ yapılacak çok iş olmasına rağmen, model tarafından ele alınan çerçeve, tıbbi bakım kuruluşlarının organizasyonları için, aşırı durumlarda koruma ve gizliliği korurken tedavinin ilerlemesini garanti etmeye yardımcı olmak için büyüleyici bir seçenek olabilir.
Özet (Çeviri)
Electronic health records (EHRs) are both important and sensitive since they include vital information that is routinely exchanged across many parties, such as hospitals, pharmacies, and private clinics. This information must be accurate, up to date, secret, and only available to those who are allowed. Furthermore, access must be guaranteed under unusual circumstances, such as major disasters such as hurricanes or earthquakes, when disruption, decentralized reactions, and disarray might result in incorrect processes or even malevolent conduct. The presentation of blockchain - a conveyed record where the records are put away in a connected succession of squares and are hypothetically hard to erase or alter - made it conceivable to plan and execute new answers for additional disappointment safe EHRs applications receiving a dispersed and decentralized way of thinking, interestingly with the focal ones dependent on cloud foundations or even neighborhood arrangements. In this specific situation, this work gives a deliberate report to comprehend regardless of whether permissioned blockchain executions could be of any advantage to overseeing wellbeing records in crisis circumstances brought about by cataclysmic events. After the plan and execution of a fundamental model for a EHRs, the executive's conversation zeroed in on the exhibition boundaries like throughput, idleness, memory and CPU use. The framework permitted the patients and specialists to share and access EHRs also, have the option to distinguish and respond to the emergency circumstances. In addition, it acted accurately within the sight of vindictive hubs guaranteeing throughputs and latencies still lower, contrasted with current unified frameworks like Visa instalments, be that as it may, effectively up to two significant degrees higher than permission less blockchain executions. Although there is still a great deal of work to do, the framework addressed by the model could be a fascinating option for organizations of medical care organizations to assist with guaranteeing the progression of therapy while safeguarding protection and secrecy in outrageous circumstances