Elektronik sağlık kayıtlarının etkin ve güvenli yönetimi için blokzinciri tabanlı çözüm önerileri
Blockchain-based solution proposals for efficient and safe management of electronic health records
  1. Tez No: 759322
  2. Yazar: ALHUMEIRA FAROUG OSMAN MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Geleneksel sağlık sistemleri saldırılara ve veri kayıplarına karşı yeterince güvenilir değildir. Özellikle merkezi bir sunucu üzerinde çalışan sağlık sistemleri güvenliği daha da yetersiz kılmaktadır. Oysa medikal sistem üzerinde yer alan sağlık kayıtları ve geçmişe dönük tüm bilgilerin gizliliğinin ve güvenliğinin sağlanması ciddi önem arz etmektedir. Özellikle, hastaların tıbbi geçmişini ve aşı kayıtlarını takip etmek için blok zinciri kullanmak, sağlık sistemleri için kritik gereksinimler olan mahremiyet ve güvenliği garanti edebilir. Bu tez çalışmasında, sağlık sistemlerinde veri bütünlüğünü ve değişmezliğini sağlamak için Blockchain Tabanlı bir uygulama önerilmektedir. Ayrıca Blockchain platformu olarak Hyperledger Fabric ve Ethereum teknolojileri tercih edilmiştir. Önerilen Ethereum platformuna dayalı aşı takip sistemi, yurt dışına seyahat etmek isteyen kişiler için kolay doğrulama sağlar. Önerilen sistemi test etmek için en çok tercih edilen Ganache blok zinciri kullanılmıştır. Hyperledger Caliper ve Explorer kullanarak uygulamamızın performansı değerlendirilmiştir. Sonuçlar, Blockchain Tabanlı sistemlerimizin tıbbi ve aşı kayıtlarının takibinin verimliliğini ve şeffaflığını artırabileceğini gösteriyor. Aşı kayıtlarını güncellemek, paylaşmak ve doğrulamak için güvenli bir yol sağladığı için önerilen modelin devam eden COVID-19 pandemisi bağlamında özellikle değerli olduğuna inanıyoruz
Özet (Çeviri)
Traditional healthcare systems are not reliable enough against attacks and data loss. Especially health systems running on a central server make security even more inadequate. However, it is of great importance to ensure the confidentiality and security of health records and all historical information on the healthcare system. In particular, using blockchain to track patients' medical history and vaccination records can guarantee privacy and security, which are critical requirements for healthcare systems. In this thesis, a Blockchain-based application is proposed to ensure data integrity and immutability in healthcare systems. In addition, Hyperledger Fabric and Ethereum technologies were preferred as the Blockchain platform. The vaccine tracking system based on the proposed Ethereum platform provides easy verification for people who want to travel abroad. The well-known and most preferred Ganache blockchain was used to test the proposed system. The performance of our application was evaluated using Hyperledger Caliper and Explorer. The results show that our Blockchain-Baseds systems can increase the efficiency and transparency of tracking medical and vaccination records. We believe the proposed model is particularly valuable in the context of the ongoing COVID-19 pandemic, as it provides a secure way to update, share and verify vaccine records.