Taekwondo sporcularının seçici dikkat işitsel ve görsel sıçrama reaksiyon zamanlarının incelenmesi
Investigation of selective attention auditory and visual jump reaction times of taekwondo athletes
- Tez No: 711305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, taekwondo sporcularının seçici dikkat, işitsel ve görsel sıçrama reaksiyon zamanlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, taekwondo'da rakibe karşı uygulanan anlık hareketi etkileyebilecek dikkat ve reaksiyon zamanı kesitsel araştırma modeli kullanılarak incelenmiştir. Araştırmaya farklı kategorilerde yarışan (yaşı: 16.17 ± 3.27 yıl, boy uzunluğu: 169.12 ± 11.60 cm, vücut ağırlığı: 57.60 ± 13.44 kg, BKİ: 19.90 ± 2.78 kg/m2, spor yaşı 6.87 ± 3.64 yıl) 160 taekwondo sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada katılımcıların antropometrik ölçümleri yapıldıktan sonra dikkat testi ve reaksiyon zamanı testleri yapılmıştır. İki gruplu karşılaştırmalarda Bağımsız örneklemler T-testi ve Mann-Whitney U testi, üç gruplu karşılaştırmalarda ise tek yönlü ANOVA ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Cinsiyet ve bölgesel derecesi olma ile dikkat puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the selective attention, auditory and visual jump reaction times of taekwondo athletes. For this purpose, attention and reaction time that can affect the instant movement applied aganist the opponent in taekwondo were investigated using a cross-sectional research model. One hundred and sixty taekwondo athletes competing in different categories (age: 16.17 ± 3.27 years, height: 169.12 ± 11.60 cm, weight: 57.60 ± 13.44 kg, BMI: 19.90 ± 2.78 kg/m2, sport age: 6.87 ± 3.64 years) voluntarily participated in the study. After the anthropometric measurements of the participants in the study, attention test and reaction time tests were performed. Independent Samples T-test and Mann-Whitney U test were used for two-group comparisons, One Way ANOVA and Kruskal Wallis tests were used for three-group comparisons. There was no significant difference between attention scores and gender and having regional degree (p>0.05).