Şanlıurfa bölgesinde sığırlarda paratüberküloz seroprevalansının belirlenmesi
Determination of paratuberculosis seroprevalence in cattle in Şanliurfa region
- Tez No: 711312
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YAŞAR TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, önemli ekonomik kayıplara neden olan kronik enfeksiyöz bir hastalık olan Paratüberküloz'un Şanlıurfa'daki Sığırlarda seroprevalansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, tesadüfi örnekleme ile sağlıklı 465 adet Sığırdan alınan serumlar çalışmada kullanılmıştır. Serum örneklerinden Paratüberküloz antikorlarını tespit etmek amacıyla ELISA testi kullanıldı. Test, üretici firmanın direktifleri doğrultusunda gerçekleştirildi. Test sonucunda toplamda 465 serumun 21 (%4.51) tanesinde pozitif reaksiyon belirlenirken, 16 (%3.4)'sı şüpheli ve 428 (%92) serum ise negatif olarak saptandı. Ülkemizde paratüberküloz varlığı uzun yıllardır bilinmektedir. Farklı yörelerde bu hastalıkta prevalans tespitine yönelik çalışmalar yürütülmüş olup, Şanlıurfa bölgesi sığırlarında paratüberkülozun prevalansını ortaya koyan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma sonucunda 21 (%4.51) hayvanın seropozitif olarak saptanması bölgede hastalığın var olduğunu ve bölgemizde hem ekonomik kayıp oluşturması nedeniyle hem de hayvan refahı için Paratüberküloz'a karşı koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasının gerekliliği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the seroprevalence (positivity) of paratuberculosis, which is a chronic infectious disease caused by Mycobacterium avium subsp. and causes significant, economic losses, was detected in healthy cattle in Sanliurfa. For this purpose, sera from randomly selected 465 healthy cattle were used in the Central Districts of Şanlıurfa Province between Autumn 2019 and Fall 2021. In our study, Mycobacterium avium subsp. ELISA test was used to detect paratuberculosis (MAP) IgG antibodies. The test was carried out in line with the manufacturer's instructions. As a result of the test, 21 (4.51%) out of a total of 465 sera gave positive reaction. Sixteen sera (3.4%) gave doubtful results and 428 (92%) sera were found to be negative. The existence of paratuberculosis in our country has been known for many years. Studies have been conducted to determine the prevalence of this disease in different regions, and no study wasfound that demontsrates the prevalence of paratuberculosis in cattle in Şanlıurfa region. This study was the first one in this regard. In the study,antibodies were detected against Mycobacterium avium subsp indicating the presence of the disease in the region. Therefore, it was concluded that it was extremely important to reveal the prevalence of the disease in our country and related prevention measures should be taken against Paratuberculosis (MAP).