Anadili Türkçe olmayan ilkokul öğrencilerinin okuma ve yazmaya yönelik tutumlarının incelenmesi
An examination of the attitudes towards reading and writing of primary schools students whose native language is not Turkish
  1. Tez No: 995593
  2. Yazar: MEHMET AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ULUÇINAR SAĞIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYHAN BOZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada ilkokul 3. ve 4. sınıflarda eğitim gören anadili Türkçe olmayan ilkokul öğrencilerinin okumaya ve yazmaya karşı tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Alan yazında okuma ve yazma tutumlarının birlikte ele alındığı çalışmalar sınırlıdır; özellikle anadili Türkçe olmayan ilkokul öğrencilerine yönelik araştırmaların azlığı bu çalışmayı özgün kılmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yoğun şekilde yaşayan yabancı uyruklu öğrencileri kapsayan çalışmaların eksikliği, bu araştırmanın hem bilimsel hem de eğitsel açıdan önemini artırmaktadır. Bu araştırmada, anadili Türkçe olmayan ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin okuma ve yazma tutumları incelenmiş olup, veri toplama ve analiz sürecinde karma araştırma yaklaşımına dayalı olarak iç içe gömülü desen tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında, 2024–2025 eğitim öğretim yılının birinci döneminde Şanlıurfa ili merkez ilçelerinde yer alan altı ilkokulda öğrenim gören 344 üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri yer almıştır. Yapılan nicel analizler sonucunda öğrencilerin okuma ve yazma tutumlarının genel olarak orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Okuma ve yazma tutumları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sınıf düzeyi, cinsiyet, anne eğitim düzeyi, evde kitaplık bulunma durumu ve öğrencilerin geldikleri ülkelere göre okuma ve yazma tutumlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Nitel bulgular doğrultusunda ise katılımcıların okuma ve yazma tutumlarını ağırlıklı olarak“mutlu olma”,“bilgi edinme”ve“kişisel duygu durumu”gibi bireysel deneyimlerle ilişkilendirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the attitudes of third- and fourth-grade primary school students whose native language is not Turkish toward reading and writing. Studies examining reading and writing attitudes together are limited in the literature; the paucity of research specifically focusing on primary school students whose native language is not Turkish makes this study unique. The dearth of studies focusing on foreign students living in large numbers in the Southeastern Anatolia Region increases the significance of this research from both a scientific and educational perspective. This study examined the reading and writing attitudes of third- and fourth-grade primary school students whose native language was not Turkish. A mixed-use research approach, based on an embedded design, was used in the data collection and analysis process. The study included 344 third and fourth-grade students attending six primary schools in the central districts of Şanlıurfa province during the first semester of the 2024-2025 academic year.Quantitative analyses revealed that the students' reading and writing attitudes were generally at a moderate level.A positive and significant relationship was found between reading and writing attitudes. Significant differences were found in reading and writing attitudes based on grade level, gender, maternal education level, the presence of a library at home, and students' country of origin. Qualitative findings indicated that participants primarily associated their reading and writing attitudes with individual experiences such as“being happy,”“acquiring knowledge,”and“personal mood.”