Öğretimin denetimi aracılığıyla sınıf içi kapsayıcı eğitim uygulamalarının etkililiğini arttırma
In increasing the effectiveness of in-class inclusive education practices through supervision of teaching
  1. Tez No: 711337
  2. Yazar: MEHMET İLÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf içi kapsayıcı eğitim uygulamalarının öğretim denetimi aracılığıyla etkililiğini arttırmaktır. Araştırma ihtiyaç analizi, sınıf gözlemleri ve gözlemlerden sonra yapılan görüşme olmak üzere üç aşamalı olarak uygulanmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Bu doğrultuda ilk aşamada Gaziantep ilinde kapsayıcı eğitim uygulayan öğretmenlerin, kapsayıcı eğitime dair algıları, uygulamalarında karşılaştıkları sorunları, bu sorunların nedenleri ve bu sorunlara ilişkin önerileri tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci aşamada ihtiyaç analizinden elde edilen veriler ve uzmanların görüşleri ile belirlenen gözlem formları ile sınıf gözlemleri gerçekleştirilmiştir. Sınıf gözlemi süreci gözlem öncesi görüşme, gözlemin yapılması ve gözlem sonrası görüşme olarak üç basamaktan oluşmaktadır. Son olarak ise sınıf gözlemlerinden sonra yarı yapılandırılmış bir görüşme daha gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ilinde eğitim veren 4 bağımsız anaokulundan 12 kadın okulöncesi öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sınıf gözlemi süreci pandemi koşulları, zaman ve gönüllülük esasları dikkate alınarak bir öğretmen ile gerçekleştirilebilmiştir. Araştırmanın ihtiyaç analizi ve gözlemler sonrası yapılan son görüşme kısımlarında toplam 14 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Sınıf gözlemleri ise toplamda 14 formdan oluşan 12 odak noktasına göre gerçekleştirilmiştir. Sınıf gözlemlerinde video kayıt tekniğinden faydalanılarak dersler kayıt altına alınmıştır. Araştırma bulguları da ihtiyaç analizi, sınıf gözlemi ve gözlem sonrası son görüşme olarak üç başlıkta verilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin kapsayıcı eğitime ilişkin sadece bir kısmının doğru ve net tanımlamada bulunabildiği, sınıf içi uygulamalarda sınıf içi ve sınıf dışı etmenler göz önüne alındığında pekçok alanda sorun yaşadıkları belirlenmiştir. Sınıf gözlemlerinde öğretmene sunulan rehberlik ve destekle birlikte öğretmenin etkililiğini artırdığı gözlenmiş ve bu durum katılımcının gözlem sonrası görüşmeleriyle teyit edilmiştir. Bu bakımdan bulgulara dayalı olarak birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to increase the effectiveness of in-class inclusive education practices through instructional supervision. The research was carried out in three stages: needs analysis, classroom observations and interviews after observations. In the research, action research design, one of the qualitative research designs, was used. In this direction, in the first stage, it was tried to determine the perceptions of the teachers who practice inclusive education in Gaziantep, the problems they encounter in their practices, the reasons for these problems and their suggestions regarding these problems. In the second stage, classroom observations were made with the data obtained from the needs analysis and the observation forms determined by the opinions of the experts. Classroom observation process consists of three steps as pre-observation interview, observation and post-observation interview. Finally, a semi-structured interview was conducted after the classroom observations. The research was carried out with 12 female preschool teachers from 4 independent kindergartens in Gaziantep province in the 2020-2021 academic year. The classroom observation process of the research was carried out with a teacher, taking into account the pandemic conditions, time and volunteerism. A semi-structured interview form consisting of 14 questions was used in the needs analysis and the last interview after the observations of the research. Classroom observations were carried out according to 12 focal points consisting of 14 forms in total. Classroom observations were recorded using video recording technique. Research findings are also given under three headings as needs analysis, classroom observation and post-observation interview. As a result of the research, it was determined that only some of the teachers could make accurate and clear definitions of inclusive education, and that they had problems in many areas when considering the in-class and out-of-class factors in classroom practices. In classroom observations, it was observed that the teacher's effectiveness increased with the guidance and support offered to the teacher, and this was confirmed by the participant's post-observation interviews. Considering the in-class and out-of-class factors in classroom practices, it has been determined that they have problems in many areas. In classroom observations, it was observed that the teacher's effectiveness increased with the guidance and support offered to the teacher, and this was confirmed by the participant's post-observation interviews. In this regard, some suggestions were made based on the findings. Considering the in-class and out-of-class factors in classroom practices, it has been determined that they have problems in many areas. In classroom observations, it was observed that the teacher's effectiveness increased with the guidance and support offered to the teacher, and this was confirmed by the participant's post-observation interviews. In this regard, some suggestions were made based on the findings.