Sigortacılık sektöründe siber güvenlik yönetimi ve riskin azaltılmasında siber güvenlik sigortalarının rolü
Cyber security management in the insurance industry and the role of cyber security insurance in risk mitigation
  1. Tez No: 711338
  2. Yazar: HASAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sigortacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Teknoloji, günümüzde yaşantımızın vazgeçilmezi olarak kabul edilmektedir. Teknolojik sistemlerin yoğun bir şekilde kullanımı, devlet kurumlarını, ticari işletmeleri ve kişileri siber saldırılarla karşı karşıya bırakmaktadır. Günümüzde dünya çapında yaklaşık 20 milyar akıllı cihazın bulut sistemleri üzerinden birbirine bağlandığı varsayılmaktadır. Bu bağlamda siber tehditlerin önemi özellikle son yıllarda gündeme gelmekle birlikte, bu tehditlere karşı güvence yöntemleri tartışma konusudur. Bilgi teknolojileri alanında güvenlik ihlalleri artarak devam ederken, işletmeler artık siber riskleri, doğal afet ve benzeri risklerden çok daha fazla ciddiye almaktadırlar. Her ne kadar yeni gelişen teknolojiler işletmelerin ve bireylerin güvenlik sistemlerine adapte edilse de birçok işletmenin çok sayıda ciddi risklerle karşı karşıya kaldıkları bilinmektedir. Büyük hacimli ticari işletmeler bu tür risklere karşı büyük çaplı teknolojik güvenlik sistemleri yatırımları yapmaktadır. Bu tür güvenlik sistemlerinin riskleri karşılayamadığı durumlar için, şirketler veri ve benzeri dijital varlıklarını ve markalarını tehdit eden bütün riskleri minimuma indirgemek için güvenceler arama yoluna gitmektedirler. Gelişmekte ve büyümekte olan piyasalar için benzer bir durum yok gibi görülememektedir. Sigortacılığın büyük sayılar kanunu yörüngesinde döngüsünü devam ettirdiği düşünüldüğünde, özellikle siber sigorta gibi uygulamaların az olduğu ülkelerde sigorta şirketlerinden etkin bir şekilde sigorta yapmalarını beklemek mümkün görünmemektedir. Zira sigortalanabilir riskten bahsedebilmek için sigorta şirketlerinin son yıllarda bu risk grubuna ilişkin yeterli veriye sahip olması gerekmektedir. Türkiye'de sigortacılık sektöründe henüz başlangıç seviyesinde olduğu değerlendirilen Siber Risk Sigortasının gelişimine katkı sağlamak amacıyla bu konu üzerinde çalışılmıştır. Çalışmamızda Türk sigortacılık sektöründe siber risk sigortalarının yeri, sektörel bazda büyüklüğü ve istatistiksel verilerin yanında; rizikonun tanımı, teminatın kapsamı ve riskin azaltılmasında siber güvenlik sigortalarının katkısı ele alınacaktır. Sonuç olarak, Türkiye'de kanunların ve özel kuruluşların siber riskler gibi belirgin tehditlere teminat sağlama konusunda güncel durumu, toplumun siber risklere ve siber sigortalara bakışı ve öneriler ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, technology is accepted as an indispensable part of our lives. The use of technological systems exposes government institutions, commercial enterprises and their relatives to cyber risks. It is assumed that around 20 billion smart devices worldwide are connected to each other through cloud systems today. In this context, the importance of cyber threats has come to the front especially in recent years, and assurance methods against these threats are a matter of debate. Although security breaches continue to increase in the field of information technology, businesses are now in a period where they take cyber security risk much more seriously than the risk of natural disasters. Although emerging technologies are adapted to the security systems of businesses and individuals, it is known that many businesses face many big risks. Large-volume commercial enterprises make large-scale investments in technological security systems against such risks. For situations where such security systems cannot cover the risks, more and more companies seek insurance assurance to minimize the risks that threaten their data and brands. However, it seems to exists that there is no similar trend for emerging markets. Considering that insurance can be carried out effectively with in the framework of the law of large numbers, it is impossible to expect insurance companies to provide effective assurance, especially in countries where the number of applications such as cyber risk insurance is low. Because, in order to talk about an insurable risk, the insurance company must have sufficient data in that risk group in the past years. This study was deemed appropriate in order to contribute to the development of Cyber Risk Insurance, which we can see at the beginning level in the Turkish insurance system. In our study, besides the place of Cyber Risk insurance in the Turkish insurance system, its sectoral size and statistical data; The definition of the risk, the scope of the coverage and the contribution of cyber security insurance in reducing the risk will be discussed. As a result of this study, it will be questioned how effectively Turkish government policy and private institutions work against specific threats such as cyber risks, and suggestions will be made.