Sıvı solucan gübresinin macar fiğ bitkisinin (Vicia pannonica) çimlenme ve fide döneminde tuz stresine etkisi
The effect of liquiid vermicompost on salt stress during germination and seedling of Hungarian vetch (Vicia pannonica)plants
- Tez No: 711348
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada; tuz stresi altında Türkiye ve dünyada önemli bir yem bitkisi olan Macar fiğinin çimlenme ve fide gelişimi üzerine sıvı solucan gübresinin iyileştirici özelliği ile gelişimin ilk devresi değerlendirilmiştir. Bu amaçla, laboratuvar ve sera koşullarında olmak üzere iki deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemelerde kontrol (%0)-%1-%2,5-%5 ve %10 düzeylerinde hazırlanan sıvı solucan gübreleri ile saf su (kontrol), 30 mM, 60 mM ve 90 mM NaCl dozlarında hazırlanan tuz çözeltileri kullanılmıştır. Laboratuvar denemesinin sonunda Macar fiğ tohumlarında çimlenme oranı, çimlenme indeksi, plumula boyu, yaş ve kuru ağırlığı ile radikula uzunluğu, yaş ve kuru ağırlığı belirlenmiştir. Sera denemesinde ise Macar fiğinin çıkış oranı, fide boyu, fide yaş ve kuru ağırlığı, kök uzunluğu, kök yaş ve kuru ağırlığı değerleri tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Macar fiğinin çimlenme ve fide döneminde ölçülen parametrelerinin tuz stresinden olumsuz etkilendiği fakat uygulanan sıvı solucan gübresi miktarındaki artışa bağlı olarak tuz stresinin olumsuz etkilerinin azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the alleviating aspects of liquid vermicompost on the germination and seedling growth of Hungarian vetch, which is an important fodder plant in Turkey and in the world, under salt stress and the first stage of its development were evaluated. For this purpose, two experiments in laboratory and greenhouse conditions were established according to a randomized plot design with three replications. In the experiments, liquid vermicompost prepared at control (0%) - 1% - 2.5% - 5% and 10% levels and pure water (control), salt solutions prepared at 30 mM, 60 mM and 90 mM NaCl doses were used. At the end of the laboratory experiment, germination rate and index of Hungarian vetch seeds, length, fresh and dry weights, and radicle length, fresh and dry weights of plumule were determined. In the greenhouse experiment, the emergence ratio, seedling height, seedling fresh and dry weights, root length, root fresh and dry weights of Hungarian vetch were found out. As a result of the study, it was observed that the parameters measured in the germination and seedling period of Hungarian vetch were negatively affected by salt stress, but the negative effects of salt stress decreased due to the increase in the amount of liquid vermicompost applied.