According to the Zaman newspaper uprisings, wars, banditry and refugees in the Selanik province and environs (1876 - 1880)
Zaman gazetesine göre Selanik vilayeti ve çevresinde isyanlar, savaşlar, eşkıyalık ve göçmenler (1876 – 1880)
  1. Tez No: 711347
  2. Yazar: MEHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez Selanik'te 1876 – 1880 yılları arasında yayımlanan Zaman gazetesi haberlerine dayanarak, o tarihlerde meydana gelen isyanları, savaşları, eşkıyalığı ve bu problemlere bağlı olarak sayıları gittikçe artan göçmenleri incelemektedir. Bu dönemde Osmanlı Devleti'nin Balkanlardaki gücü gittikçe azalmıştır ve bölge Avrupalı güçlerin mücadele alanı haline gelmiştir. Rusya meydana gelen olaylarda etkisini en çok hissettiren devlettir. Özellikle 1877 – 78 Osmanlı – Rus Savaşı ile eşkıya haberleri gazetede yer almaya başlamıştır. Bulgarlar bu durumu kullanarak o bölgede yaşayan halka zulmetmişlerdir. Ruslar da Bulgarların bu hareketlerine destek vermiştir. Müslüman halk daha güvenli olarak gördüğü bölgelere göç etmek zorunda kalmıştır. Selanik vilayeti de göçmenlere ev sahipliği yapan yerler arasındadır. Göçmenler birçok zorluk yaşamış ve hayatta kalma mücadelesi vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the uprisings, wars, banditry, and the increasing number of refugees due to these problems, based on the news of Zaman newspaper published in Selanik between 1876 and 1880. In this period, the power of the Ottoman State in the Balkans was damaged and at the same time the influence of European states in the region increased. Russia is the most influential state in the uprisings in the Balkans. Especially with the 1877 – 78 Ottoman-Russian War, banditry news began to appear frequently in the newspaper. The Bulgarians persecuted the people living in that region. The Russians also supported these movements of the Bulgarians. The Muslim people had to migrate to the other regions in the Ottoman State. Selanik province is also among the places where refugees come. In this turmoil refugees faced many problems and struggled to survive.