Yapay zekâ etkisinde iç mimarlığın geleceği: Bir değerlendirme ve yöntem önerisi
- Tez No: 711359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL DEMİRARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Günümüzde, teknolojik gelişmelerin ışığında yaşam biçimlerinde değişiklikler görülmektedir. Bu teknolojik gelişmeler iç mimarlık disiplinini de etkisi altına almaktadırlar. İç mimarlık multidisipliner bir alandır. Paydaş alanlarla birlikte ilerlemekte ve onlardan beslenmektedir. Soyut ve somut olabilen bu etkileşim alanlarından günümüz için en önemli olan ve hızla ilerleme göstereni ise yapay zekâ teknolojileridir. Tezde, günümüzde yapay zekâ çalışmaları neticesinde geliştirilen sistemlerin iç mimarlığa katkılarının araştırılması ve sunduğu kullanım olanaklarının tespit edilmesi hedeflenmektedir. Belirlenen güncel örneklem üzerinden elde edilen bulgularla gelecekte disiplinde kullanılabilecek yapay zekâ unsurlarından oluşan bir sistemin sahip olması gereken nitelikler belirlenip, bilimsel, olabilirliği ve uygulanabilirliği yüksek öngörülerde bulunulacak ve bir yöntem önerisi gerçekleştirilecektir. Bu çalışmada iç mimarlıkta yapay zekâ kullanımının, tasarımcı, kullanıcı ve imal/inşa eden açısından katkı sağlayıcı pek çok potansiyel barındırdığı görülmektedir. Tasarımcı iç mimar yönü ile yapay zekâ yol gösterici, seçimi kolaylaştırıcı, zaman kazandırıcı, anlaşılabilirliği artırıcı unsurlar taşımaktadır. Yapay zekânın öykündüğü insan özellikleri ile birlikte zekâ, bilinç, zihin, sezgi, yaratıcılık, empati, etik-âhlak, imge, ruh, rüya kavramlarının çalışma bağlamında ele alınmasının iç mimari-yapay zekâ ilişkisini daha anlamlı hale getirip çözümlenebilir kılacağı düşüncesi ile çalışmada yer verilmektedir. Böylece yapay zekânın seçilen yöntem kapsamında insan zekâsının ve mimari tasarım projelendirme/üretim uygulamalarının ne kadarını karşılama becerisine sahip olduğu ve tasarıma teknik, teknolojik destek konusunda neler yapabileceğinin bulgulanması hedeflenmektedir. Çalışmada ayrıca yapay zekânın tüm disiplinler için insan sorumluluğunun rolünü çalma endişesi iç mimarlık mesleği için irdelenmektedir. Tezin özgün içeriğe sahip olması ve alanda benzer çalışmaların bulunmaması sebebiyle literatüre katkı sağlayacağı düşünülmekte ve arzu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, changes are seen in the way of life by technological developments. These technological developments also affect the discipline of interior architecture. Interior architecture is a multidisciplinary field. It is advanced with stakeholder areas and fed by them. Artificial intelligence technologies are the most important and rapidly progressing in these interaction areas, which can be intangible and tangible. In this thesis, it is aimed to research the contributions of the systems developed as a result of today's artificial intelligence studies to interior architecture and to determine the possibilities of use it offers. With the findings obtained from the up-to-date sample determined, the qualities that a system consisting of artificial intelligence elements that can be used in the discipline's future will be detected. Scientific, high possibility and feasibility foresight will be made and a method proposal will be offered. In this study, it is seen that the use of artificial intelligence in interior architecture has many contributing potentials for the designer, user and manufacturer/builder. Artificial intelligence has elements that lead the interior architect, ease the selection, save time and increase intelligibility. The human features that artificial intelligence imitates are included in the study with the idea that they will make the interior architecture-AI relationship more meaningful and analyzable. The concepts of intelligence, consciousness, mind, intuition, creativity, empathy, ethics-morality, image, spirit and dream are discussed in the context of the study. Thus, it is researched what extend artificial intelligence can achieve human intelligence and architectural design project/production implementations. It is aimed to find out what artificial intelligence can do about technical and technological support to design. The study also examines the concern artificial intelligence steals the human role which exists in all disciplines within the scope of the interior architecture profession. As the thesis has original content and there are no similar studies in the field, it is thought and desired that it will contribute to the literature.