Alacaatlı-Beytepe ve Kösrelik (Ankara) çevrelerindeki mesozoyik yaşlı çökellerin stratigrafik ve paleontolojik verilerinin karşılaştırması
Stratigraphical and paleontological correlation of mesozoic aged sediments between Alacaatli-Beytepe and Kosrelik (Ankara)
  1. Tez No: 711380
  2. Yazar: HAKAN ÖZKELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
nceleme lokasyonları Ankara ili merkezine bağlı Alacaatlı Tulumtaş ve Kösrelik çevrelerini kapsamaktadır. Araştırmada Triyas-Jura yaşlı çökellerde bulunan bentik foraminiferler konu edinilmiş ve 2 saha birbiri ile stratigrafik ve foraminifer içerikleri açısından karşılaştırılmıştır. İncelenen sahalarda temelde Karakaya Kompleksi yer almaktadır. Hafif metamorfizma olmuş sedimenter kökenli kayalar ile bunların üzerine gelen kumtaşı, kireçtaşı litolojilerinden oluşmaktadır. Emir Formasyonu ve Keçikaya Kireçtaşı incelenen alanlardaki yüzeylenen Karakaya kompleksi içersinde tanımlanan jeolojik ünitelerdir. Bunların üzerine Bayırköy Formasyonu uyumsuz bir şekilde gelmekte olup formasyon alttan üste doğru Çoraklıktepe üyesi, Uzundere üyesi, Beytepe üyesi, Kösrelik üyesi, ve Turnaçeşme üyesi'dir. Üyeler olarak ayrılarak incelenmiştir. Bu formasyonun üzerinde Jura yaşlı Çakırlardere formasyonu, Soğukçam formasyonu yer almaktadır. Kretase yaşlı Alacaatlı formasyonu, Akkayatepe sedimenter melanjı da Jura yaşlı çökellerin üzerinde gözükmektedir. En üste doğru Pliyo-Kuvaterner yaşlı Dodurga formasyonu bulunmaktadır. Bu çalışmada Tulumtaş çevresindeki karbonatlar, Alacaatlı çevresindeki Soğukçam formasyonu, Akkayatepe sedimenter melanjındaki karbonatlar; Kösrelik çevresinde de Bayırköy formasyonuna ait çökeller incelenmiştir. Her iki sahada farklı foraminifer bulgularına rastlanılmıştır. Kösrelik çevresindeki Bayırköy formasyonunun içerisindeki bentik foraminiferlerinin Geç Triyas'a kadar inebileceği, Tulumtaş çevresindeki karbonatların büyük olasılıkla Triyas-Jura yaşlı foraminifer içerdikleri ortaya konmuştur. Her iki sahada da farklı istiflerin geliştiği, Kösrelik çevresinde Bayırköy formasyonunun daha fazla yaygın mostralar oluşturduğu ve bu mostraların üzerine Karakaya kompleksine ait hafif metamorfizma geçirmiş kayaların bindirmeli bir şekilde geldiği desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The investigation area covers the Alacaatlı-Beytepe-Kösrelik and its surroundings located in the Ankara region. In the study, investigations focus on benthic foraminifers presented in the Triassic-Jurassic sediments and a comparison of the two different areas stratigraphically and paleontologically. Geological units of the investigation areas started with the Triassic Karakaya Complex which has slightly metamorphic sedimentary rocks and continues with sandstone-limestone on it. Two subunits are defined as a member of the Karakaya Complex; Emir Formation and Keçikaya Formation and their rock units have been seen around investigation areas. That slightly metamorphic unit continues with the Bayırköy Formation on it with unconformity. Following subunits described for Bayırköy Formation and studied, bottom to top; Çoraklıktepe member, Uzundere member, Beytepe member, Kösrelik member, and Turnaçeşme member. Bayırköy Formation continues with Jurassic Units; Çakırlardere Formation, and Soğukçam Formation. Cretaceous units were presented on Soğukçam Formation(Jurassic); Alacaatlı Formation, and Akkayatepe Sedimentary Melange. On the upmost Plio-Quaternary Dodurga Formation presents in the study area. In this study; carbonate rock units around Tulumtaş, limestone units of Soğukçam Formation around Alacaatlı, carbonate rock units of the Akkayatepe Sedimentary Melange around Alacaatlı, and sedimentary units of Bayırköy Formation around Kösrelik has been studied. During these studies, there are different foraminifera findings around two investigation areas. The foraminifera findings belong to the Bayırköy Formation around Kösrelik, indicating that the range could be down to Late Triassic and the carbonate rock units around Tulumtaş includes the foraminiferas most likely Triassic-Jurassic ranged. Two different study areas indicated that different characterized rock sequences emerged, Bayırköy Formation has more outcrops around the Kösrelik area and that the slightly metamorphosed rocks of the Karakaya complex were thrust over these outcrops.