Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip edilen PICC takılan ve takılmayan bebeklerin retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of babies with and without PICC followed in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 711428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Periferik yerleştirilmiş santral kateter (PICC) son yıllarda kullanımı giderek artan, hastane maliyeti ve hasta sağlığı açısından verimli olduğu düşünülen, periferik bir venden santral bir kateter açılmasını sağlayan, hastanın tedavi devamlılığının sağlanması için kullanılan venöz yoldan biridir. Bu yol, birçok diğer intravenöz girişimlerden daha az invaziv olması, daha az komplikasyon görülmesi ve santral kateter olup birçok tedavinin yüksek konsantrasyonlarda güvenle verilebilmesi gibi avantajları ile kullanım sıklığı giderek artmakta olan bir yöntem olmuştur. Çalışmada bu yöntemin avantaj ve dezavantajları incelenerek önemi irdelendi. Yöntem: Çalışmamızda 0-28 gün yaş arasında yenidoğan yoğun bakıma yatan PICC takılan 212 bebekten oluşan ana grup ve PICC takılmayan 47 bebekten oluşan kontrol grubu çalışmaya alındı. Çalışma retrospektif olarak yapıldı. Bebeklerin klinik ve laboratuvar bulguları kaydedildi. PICC takılan ve kontrol grubundaki bebeklerin verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada en küçüğü 0 günlük, en büyüğü 28 günlük hastalar incelendi. PICC takılan hastaların ortalama doğum haftası 30.87 iken PICC takılmayanların 32.36 idi. Yine PICC takılan hastaların ortalama doğum ağırlığı 1424 g, taburculuk ağırlığı 2476 g iken PICC takılmayanların ortalama doğum ağırlığı 1780 g, taburculuk kilosu 2367 g olarak saptandı. PICC takılan hastalara denenen damar yolu ve branül sayısı sırası ile 7.35 – 16.57 iken PICC takılmayan hastalarda bu sayılar sırasıyla 11.42 – 22.52 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
“Retrospective Comparison of Babies with and Without PICC Followed in the Neonatal Intensive Care Unit”Introduction: Peripherally inserted central catheter is one of the many venous routes used to ensure the continuity of the treatment of the patient, which provides a central catheter to be opened from a peripheral vein, the use of which has been increasing in recent years and is thought to be efficient in terms of hospital cost and patient health. This method has become an increasingly common method, with its advantages such as being less invasive than many other vascular accesses, less complications, and central catheterization and the ability to safely administer many drugs at high concentrations. In our study, we examined the advantages and disadvantages of this method and examined its importance. Method: The control group consisting of 212 infants with PICC and 47 infants without PICC, aged 0 to 28 days, admitted to the neonatal intensive care unit, were included in the analysis. The study was conducted retrospectively. The clinical and laboratory findings of the babies were recorded. Significant differences were revealed by comparatively examining the data of babies in the PICC and control groups. Results: The youngest of the patients included in our study was 0 days old, while the oldest was 28 days old. While the mean week of delivery of the patients with PICC was 30.87, it was 32.36 for those who did not have a PICC. The mean birth weight of patients with PICC is 1424 g discharge weight is 2476 g While the mean birth weight of those who did not have PICC was 1780 g. discharge weight those patients was detected as 2367 g.