Katılım bankacılığı ve ekonomik büyümede nedensellik ilişkisi
The relationship in participation banking and economic growth
- Tez No: 711429
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada temel amaç Türkiye'deki katılım bankacılığı kredi hacimlerinin geleneksel bankacılık kredi hacimlerine oranı ile ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisinin incelenmesidir. Bu kapsamda 2005Q1-2020Q1 dönemlerini içeren çeyrek periyotlu katılım ve geleneksel bankacılık kredi hacimleri ile ekonomik büyümeyi temsilen Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla verileri kullanılmıştır. Bu amaçla oluşturulan değişkenlerin tanımsal istatistikleri incelendiğinde serilerde yapısal kırılma bulgusu elde edilmiştir. Dolayısıyla yapısal kırılma sayısını tespiti için Bai-Perron Yapısal Kırılma testi uygulanmıştır. Test sonucunda elde edilen bulgulara göre serilerde iki yapısal kırılma tespit edildiğinden ikili kırılmalara müsaade eden Lee-Strazicich Birim Kök Testine yönenilmiştir. LS testi sonucunda ulaşılan bulgular dikkate alınarak tespit edilen birim kök yapısına uygun Toda-Yamamoto nedensellik testi uygulanmıştır. Yapılan Toda-Yamamoto nedensellik testi sonuçlarına göre katılım bankacılığı kredi hacimlerinin geleneksel bankacılık kredi hacimleri içinde payından ekonomik büyümeye doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the causality relationship between the ratio of participation banking loan volumes to traditional banking loan volumes and economic growth in Turkey. In this context, participation and traditional banking loan volumes covering the period 2005Q1-2020Q1 and gross domestic product data representing economic growth were used. When the descriptive statistics of the variables created for this purpose were examined, a structural break was found in the series. Therefore, Bai-Perron test was applied to determine the number of structural breaks. According to the findings obtained as a result of the test, since two structural breaks were detected in the series, the Lee-Strazicich unit root test, which allows double breaks, was used. According to the findings obtained as a result of the LS test, the Toda-Yamamoto causality test was applied in accordance with the unit root test. According to the results of the Toda-Yamamoto causality test, a one-way causality relationship from the share of participation banking loan volumes in traditional banking loan volumes to economic growth has been determined.