Torakotomi vakalarında postoperatif ağrı kontrolü için erektör spina plan blok ile perioperatif IV lidokain infüzyonunun karşılaştırılması
Comparison of erector spina plan block and perioperative IV lidocaine infusion for postoperative pain control in thoracotomy surgery
- Tez No: 711427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ORAL AHISKALIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada torakotomi cerrahisi uygulanan hastalarda torakal erektör spina plan bloğu uygulaması ile perioperatif intravasküler lidokain infüzyonunun postoperatif dönemde ağrı skorlarına olan etkisini ve postoperatif opioid tüketimine olan etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Yerel etik kurulu onayı alındıktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde torokotomi cerrahisi uygulancak ASA (American Society of Anesthesiologist) sınıflaması I-III olan, yaşları 18-65 arasında değişen ve çalışmayı kabul eden gönüllü 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak üç farklı gruba ayrıldı. Birinci grup sadece Erektör spina plan bloğu uygulanan ES grup (n=20), ikinci grup sadece intravenöz lidokain infüzyonu uygulanan L grubu (n=20) ve üçüncü grup ise kontrol P grubu (n=20) olacak şekilde oluşturuldu. Anestezi indüksiyonu üç grupta da aynı olacak şekilde verildi. Postoperatif dönemde operasyon bitiminden 30 dakika önce 0.1 mg/kg morfin, 1000 mg paresetamol ve deksketoprofen uygulandı. Postoperatif dönemde parasetamol eşit aralıklarla dört kez tekrarlandı. VAS (vizüel analog skalası) skoru 4 ve üzeri olan hastalara 100 mg tramadol yapıldı. Her grupta da hastalara PCA (Hasta kontröllü analjezi) cihazı yükleme dozu 50 mcg, boluz dozu 20 mcg, bazal infüzyon dozu 20 mcg ve kilitli kalma süresi 20 dakika olacak şekilde ayarlandı ve takıldı. Post-anestezik uyanma ünitesinde (PACU) postoperatif dönemde 1-2-4-8-12-24 ve saatlerde istirahatte ve öksürüklü VAS skorları not edildi. Postoperatif dönemde 0-4, 4-8, 8-12, 12-24 saat aralıklarında tüketilen toplam opioid miktarı not edildi. 24. saat sonunda tüketilen toplam opioid miktarı hesaplandı. Peroperatif dönemde remifentanil tüketim miktarları not edildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş, kilo, boy ve BMI, cinsiyet, operasyon tipi ve süresi, anestezi süresi, ASA sınıflaması, torakotomi prosedürü, cilt insizyon uzunluğu, kot retraksiyon süresi ve uzunluğu açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Gruplar arasında postoperatif opioid tüketimi açısından istatistiksel olarak 4-8 saat ve 8-12 saat dilimleri arasında anlamlı fark gözlenmezken; 0-4 saat diliminde Grup ES ve Grup L gruplarının Grup P' ye üstün olduğu görülmüştür; 12-24 saat diliminde Grup ES ve Grup L, Grup P ile karşılaştırıldığında opioid tüketimi istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to compare the effect of thoracic erector spina plan block and perioperative intravascular lidocaine infusion on postoperative pain scores and postoperative opioid consumption in patients undergoing thoracotomy surgery. Materials and Methods: After the approval of the local ethics committee, 60 patients with ASA (American Society of Anesthesiologist) classification I-III, aged between 18-65, who were going to undergo thoracotomy surgery at Erzurum Atatürk University Medical Faculty Research Hospital, and accepted the study, were included in the study. The patients were randomly divided into three different groups. The first group was formed as the ES group (n=20) in which only Erector spina plane block was applied, the second group was the L group (n=20) in which only intravenous lidocaine infusion was applied, and the third group was the control group P group (n=20). Anesthesia induction was given in the same way in all three groups. In the postoperative period, 0.1 mg/kg morphine, 1000 mg parcetamol and dexketoprofen were administered 30 minutes before the end of the operation. Paracetamol was repeated four times at equal intervals in the postoperative period. 100 mg tramadol was administered to patients with a VAS (visual analog scale) score of 4 and above. In each group, the PCA device was adjusted and inserted as 50 mcg loading dose, 20 mcg bolus dose, 20 mcg basal infusion dose, and 20 minutes lock-in time. Resting and coughing VAS scores were noted at 1-2-4-8-12 and 24 hours postoperatively in the post-anesthesia care unit (PACU). The total amount of opioid consumed at intervals of 0-4, 4-8, 8-12, and 12-24 hours in the postoperative period was noted. The total amount of opioid consumed at 24 hours was calculated. Remifentanil consumption amount were noted in the peroperative period. Results: According to the data we obtained, there was no significant difference between the groups in terms of age, weight, height and BMI, gender, type and duration of operation, duration of anesthesia, ASA classification, thoracotomy procedure, skin incision length, rib retraction time and length (p>0,05). While there was no statistically significant difference between the groups in terms of postoperative opioid consumption between 4-8 hours and 8-12 hours; Group ES and Group L groups were found to be superior to Group P in the 0-4 time zone; opioid consumption was found to be statistically significantly lower in Group ES and Group L compared to Group P in the 12-24 hour period (p0,05).