Acil servise karın ağrısı şikayeti ile başvuran ve görüntüleme ihtiyacı duyulan hastalarda CRP/albümin oranının değerlendirilmesi
Evaluation of CRP/albumin ratio in patients who applic to the emergency department with the complaint of absolute pain and need imaging
- Tez No: 711444
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN DEFNE DÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve amaç: Bu çalışmada, karın ağrısı ile acil servise başvurup batın USG ve/veya batın BT görüntülemesi yapılan hastalarda CRP/albümin oranının tanı ve prognoza etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu retroprospektif gözlemsel çalışmaya, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Kliniği'ne 01 Ocak 2020 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında, akut karın ağrısı şikayeti ile başvuran ve görüntüleme ihtiyacı duyan (batın USG ve/veya batın BT) hastalar dahil edildi. Dahil edilme kriterleri; 18 yaş üstü hastalar, akut karın ağrısı şikâyeti olan hastalar, karın ağrısı etyoloji araştırılmak üzere kan tetkikleri istenen hastalar, karın ağrısı etyoloji araştırılmak üzere batın USG ve/veya batın BT istenen hastalar. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan hastalar ile ilgili parametreler hasta dosyasına kaydedildi. İlk olarak çalışmaya dahil edilen hastalara acil serviste konulan tanılar belirlenecek ve hastalar tanı gruplarına ayrılacaktır. İkincil olarak laboratuvar sonuçlarının bu tanı grupları arasında nasıl değiştiği incelenecektir. CRP/albümin oranı, CRP ve albümin değerleri kullanılarak hesaplandı. Parametrelerin tanı grupları, hastaneye yatan ve yatmayan hasta grupları arasında arasındaki farklılığı uygun istatistiksel testler kullanılarak araştırıldı. Bulgular: Değerlendirmeye alınan toplam 1139 hastanın ortalama yaşı 47 (33-63) yıl idi ve hastaların 625'i (%54,9) kadındı.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: In this study, it is aimed to examine the effect of CRP/albumin ratio on diagnosis and prognosis in patients who applied to the emergency department with abdominal pain and underwent abdominal USG and/or abdominal CT imaging. Method: Patients who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Emergency Medicine Clinic between January 01, 2020 and December 31, 2020 with the complaint of acute abdominal pain and needed imaging (abdominal USG and/or abdominal CT) were included in this retrospective observational study. Inclusion criteria; Patients over the age of 18, patients with acute abdominal pain complaints, patients whose blood tests are requested to investigate the etiology of abdominal pain, patients for whom abdominal USG and/or abdominal CT are requested to investigate the etiology of abdominal pain. The parameters related to the patients who met the inclusion criteria were recorded in the patient file. First of all, the diagnoses made in the emergency room for the patients included in the study will be determined and the patients will be divided into diagnostic groups. Secondly, how laboratory results vary between these diagnostic groups will be examined. The CRP/albumin ratio was calculated using the CRP and albumin values. The differences between the diagnostic groups of the parameters and between the hospitalized and non-hospitalized patient groups were investigated using appropriate statistical tests. Results: The mean age of 1139 patients included in the evaluation was 47 (33-63) years, and 625 (54.9%) of the patients were women.