Hastane öncesi acil sağlık çalışanlarının kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of musculoskeletal system disorders on quality of life of pre-hospital emergency health care workers
  1. Tez No: 711443
  2. Yazar: BATUHAN TAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SEVİNÇ POSTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada hastane öncesi acil sağlık hizmetleri (HÖASH) çalışanlarının yaşadıkları kas iskelet sistemi ağrı prevalansları, yaşam kalitesi seviyeleri ve bu iki durumun birbiriyle ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan 112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarıyla Mayıs-Temmuz 2021 tarihleri arasında 196 kişi arasında gerçekleştirilen betimsel ve ilişkisel bir çalışmadır. Katılımcıların en sık kas iskelet sistemi ağrısı yaşadığı vücut bölgeleri bel (%74), sırt (%65,8) ve boyundur (%61,7). Araştırmada kullanılan yaşam kalitesi ölçeği 6 alt boyut ile ilgili skor vermektedir, katılımcılar enerji (42,52), duygusal reaksiyonlar (35,54) ve ağrı (32,78) alt boyutlarında en kötü yaşam kalitesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada katılımcılara sorulan 20 vücut bölgesinin hepsinin ağrı alt boyutunu etkilediği, duygusal reaksiyon alt boyutunu etkileyen vücut bölgelerinin; boyun, sağ ve sol omuz, sırt, sağ ve sol üst kol, bel, sağ ön kol, sağ ve sol el bileği, sol diz ve sağ ayak, uyku alt boyutunu etkileyen vücut bölgelerinin; boyun, sol omuz, sağ ve sol üst kol, bel, sol el bileği ve sol diz, sosyal izolasyon alt boyutunu etkileyen vücut bölgelerinin; boyun, sol omuz, bel, kalça, sağ ve sol üst bacak, sağ diz, sağ alt bacak ve sağ ayak, fiziksel aktivite alt boyutunu etkileyen vücut bölgeleri; sağ el bileği ve sol el bileği hariç tüm vücut bölgeleri, enerji alt boyutunu etkileyen vücut bölgeleri; sağ el bileği ve sağ alt bacak hariç tüm vücut bölgeleri olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the musculoskeletal pain prevalence, quality of life levels and the relationship between these two conditions. It is a descriptive and relational study carried out between 112 emergency health services workers in Balıkesir Provincial Health Directorate and 196 people between May-July 2021. The body regions where the participants experienced musculoskeletal pain most frequently were waist, back and neck. Participants were found to have the worst quality of life in the energy, emotional reactions, and pain sub-dimensions. All 20 body regions affecting the pain subscale, body regions affecting the emotional reaction subscale; neck, right and left shoulders, back, right and left upper arms, waist, right forearms, right and left wrists, left knees and right feet, body regions that affect sleep subdimension; neck, left shoulder, right and left upper arm, waist, left wrist and left knee, body regions affecting social isolation sub-dimension; neck, left shoulder, waist, hip, right and left upper leg, right knee, right lower leg and right foot, body regions affecting physical activity sub-dimension; all body regions except right wrist and left wrist, body regions affecting the energy sub-dimension; found in all body regions except the right wrist and right lower leg.