Preeklamptik gebelerdeki insülin direnci ve maternal-fetal sonuçlara etkisi
Insulin resistance in preeclampsia and its effect on maternal-fetal outcomes
- Tez No: 711465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT EFTAL TANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsülin direnci eksojen yada endojen insüline karsı bozulmuş biyolojik yanıt olarak tanımlanmaktadır. İnsülin direnci endotel fonksiyonları, karbonhidrat ve lipid metabolizması, sıvı elektrolit dengesi, damar direnci, kalp kontraktilitesi, oksidatif stres ve visseral obesite gibi bir çok duruma etkili bir fenomendir. Preeklamptik hastalarda da artmış insülin rezistansı tespit edilmiştir. Preeklamptik hastalardaki insülin rezistansı ve hiperinsülineminin gebelikteki kilo alımına mı yoksa preeklampsinin kendisine mi bağlı olduğu tartışmalıdır. Bu çalışmayla gestasyonel diyabeti olmayan hafif ve ağır preeklampsi tanısı almış gebelerde kilo alımı,obezite, biyokimyasal parametreler ile insülin direnci arasındaki bağlantı ve fetal sonuçlarına etkisi araştırılmak istenmiştir. Çalışmaya Temmuz 2010- Temmuz 2013 tarihleri arasında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Perinatoloji Polikliniğinde antenatal takipleri yapılmakta iken 24-40. gebelik haftaları arasındaki preeklampsi tanısı alan gebeler dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların gestasyonel haftası, son adet tarihine göre belirlenmiş olup ilk trimesterde yapılan ultrason ölçümleriyle doğrulanarak belirlenmiştir. Toplam 18 ile 44 yaş arasındaki 101 gebe çalışmaya dahil edildi. Gebeler, son adet tarihi ve ilk trimesterde yapılan ultrasound ölçümleriyle doğrulanması sonrası 24-40 haftalık olanlar arasından seçildi. Hastaların gestasyonel yaşı, paritesi, maternal yaşı, vücut ağırlığı ve boy ölçümleri,gebelikte sigara kullanım öyküsü , gebelikte aldığı kilolar ve preeklampsi kriterleri kayıt edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların ek hastalığının olmadığı, ayrıntılı anamnez, muayene ve rutin laboratuar tetkikleriyle belirlenmiştir .Olguların eyleme girmemiş olmasına , prematür membran rüptürü , diyabet, hepatosellüler hastalık, kardiyovasküler hastalık, infeksiyöz hastalık, kronik hipertansiyon, gestasyonel hipertansiyon veya renal hastalık hikayesinin olmamasına dikkat edildi. 50 gr glukoz yükleme testi ve/veya 100 gr oral glukoz testi sonucuna göre gestasyonel diyabet tanısı almamış olan 24. haftanın üzerindeki preeklamptik gebeler çalışmaya dahil edildi. HOMA formülü olarak [ HOMA-IR = insulin(mU/ml) X glukoz (mgr/dl) /405 ] denklemi kullanıldı. HOMA değeri 2.5 ve üzerinde olan olgular, insülin direnci mevcut olarak değerlendirildi. İnsülin sensitivite indeksi ise , açlık kan şekerinin (mg/dl) açlık insülin düzeyine (mIU/ml) bölünmesi ile hesaplandı ve bu oranın 6'nın altında olması insülin direnci olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
It is controversial whether insulin resistance and hyperinsulinemia in preeclamptic patients are due to weight gain during pregnancy or preeclampsia. Our study aims investigation of the relation between insulin resistance and weight gain, obesity, biochemical parameters and fetal outcomes of insulin resistance in pregnant women with mild and severe preeclampsia without gestational diabetes. The study was carried out in Perinatology Department of Tepecik Training and Research Hospital. Non-diabetic preeclamptic 101 pregnant women between 18-44 years of age in 24-40 gestational weeks were included in the study. Demographic information, biochemical parameters,weight measurements ,enquiries regarding glucose metabolism and data about fetuses were recorded.Homeostatic Model Assessment (HOMA) value of 2.5 and above and insulin sensitivity index below 6 were evaluated as insulin resistance. There is no significant difference in both groups regarding fasting and postprandial glucose level, HOMA-IR (homeostatic model assessment insulin resistance), insulin sensitivity index.