Resimli çocuk kitaplarının 3. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri üzerine etkisi
The effect of children's picture books on the problem solving skills of 3rd grade students
  1. Tez No: 711464
  2. Yazar: MELİKE ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SEYİT ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, resimli çocuk kitaplarının üçüncü sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri üzerine etkisini belirlemektir. Bu araştırmada nitel ve nicel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntem ve açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında Diyarbakır ili Silvan ilçesinde bir devlet okulunda eğitimine devam eden 24 üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde ulaşılabilirlik esas alınmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak belirlenen resimli çocuk hikayeleri ve yine araştırmacı ve uzmanlarla birlikte geliştirilen başarı testi kullanılmıştır. Araştırma ön test, son test, uygulama ve görüşmelerin gerçekleştirildiği sekiz hafta boyunca devam etmiştir. Son test sonrasında sekiz öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. çalışma grubuna ait nicel verileri değerlendirmek için bağımlı örneklem için t-testi kullanılmış ve elde edilen veriler p=0,05 anlamlılık düzeyinde karşılaştırılmıştır. Nicel veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizinde, betimsel analizden yararlanılmıştır. Sonuç olarak; çocuk hikayeleriyle problem öğretiminin üçüncü sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri üzerinde olumlu etkiler bıraktığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre problem çözme becerileri incelendiğinde ise, anlamlı farklılığa ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of problem teaching with children's stories on the problem solving skills of third grade students. In this research, mixed method and explanatory design, in which qualitative and quantitative data are used together, were used. The study group of the research consists of 24 third grade students who continue their education in a public school in Silvan district of Diyarbakır province in the spring semester of the 2020-2021 academic year. Accessibility was based on the determination of the working group. In the study, illustrated children's stories determined by the researcher by taking expert opinions and an achievement test developed together with the researchers and experts were used. The research continued for eight weeks during which the pre-test, posttest, application and interviews were carried out. After the post-test, semi-structured interviews were conducted with eight students. To evaluate the quantitative data of the study group, t-test was used for the dependent sample and the obtained data were compared at the p=0.05 significance level. Quantitative data were analyzed with the SPSS package program. In the analysis of qualitative data, descriptive analysis was used. As a result; It has been determined that problem teaching with children's stories has positive effects on the problem solving skills of third grade students. When the problem solving skills of the students were examined according to their gender, no significant difference was found.