Sigara bırakma polikliniğinde uygulanan medikal tedavilerin değerlendirilmesi
Sigara bırakma polikliniğinde uygulanan medikal tedavilerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 711466
  2. Yazar: BÜŞRA KANATSIZ
  3. Danışmanlar: DR. ŞEYMA BAŞLILAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sigara bırakma tedavisinde etkinliği kanıtlanmış yöntemler medikal tedavi ve davranış eğitimidir. Bu çalışmada sigarayı bırakma başarısını etkileyen faktörler ile vareniklin, bupropion ve nikotin replasman tedavileri (NRT) değerlendirildi. Ocak 2011-Aralık 2012 tarihleri arasında sigara bırakma polikliniğine başvuran 422 hasta retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara anket soruları yöneltildi. Önerilen medikal tedaviyi kullanmamış olan hastalar çalışma dışı bırakılarak çalışma 301 hasta ile tamamlandı. Çalışmamızda bir yıl boyunca sigara içmeyenler sigarayı bırakmış, sigarayı bırakıp tekrar başlayan olgular sigarayı bırakmamış olarak kabul edildi. Olguların %55,5'i (n=167) erkek, %44,5'i (n=134) kadın olup yaşları ortalama 41,05±10,90 (18-73) yıl, sigara kullanım süreleri ortalama yıl, sigaraya başlama yaşları ortalama 20,01±5,53 (9-50) yıldı. Olguların bağımlılık düzeyi Fagerström ölçeğine göre değerlendirildi ve ortalama 5,94±2,35 bulundu. Fagerström ölçeğine göre bağımlılık düzeyleri orta, yüksek ve çok yüksek bağımlılık düzeylerinde olan olgularda vareniklin kullanımı daha yüksek oranda iken; az, orta ve yüksek olanlarda ise bupropion kullanımı yüksek oranda saptandı. NRT ise çok az ve az bağımlı olan olgularda tercih edilmişti. Sigarayı bırakan olgularla bırakamayanlar karşılaştırıldığında yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, sigaraya başlama yaşı, sigara kullanım süresi, mevcut hastalık, sigarayı bırakmak isteme nedeni, iş yerinde sigara içilmesi durumu arasında anlamlı farklılık görülmedi (p>0,05). Evde sigara içen birey varlığının ve nikotin bağımlılık düzeyinin çok yüksek olmasının sigara bırakma başarısını anlamlı olarak azalttığı saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Medical treatment and behavioral theraphy are proven effective modalities in smoking cessation treatment. Varenicline, bupropion and nicotine replacement theraphy (NRT) and factors affecting success rate were evaluated in this study. 422 patients who applied smoking cessation clinic between January 2011- December 2012 were examined retrospectively. Patients who approved being involved in this study were evaluated by questionnaire. Patients who had not used proposed medical treatment were dropped out of study and study was completed with 301 patients. In our study one year abstinence was considered as quitted smoking. Among cases 55,5% (n=167) were men, 44,5% (n=134) were women, mean age was 41,05±10,90 (18-73) years, mean duration of smoking was 21,46±10,81 (1-60) years, mean age at first smoking was 20,01±5,53 (9-50) years, mean level of nicotine dependency score evaluated with Fagerström test was 5,94 out of 10. The use of varenicline was more frequent in middle, high and very high nicotine dependent cases while bupropion was preferred in low, middle and high nicotine dependent cases. NRT was given to very low and low nicotine dependent cases. There were no significant difference between quitters and non-quitters according to age, gender, education levels, age at first smoking, duration of smoking, additional disorders, aim to quit smoking and tobacco use in workplace (p>0,05). Household smoking and high nicotine dependence level decreased success rate (p0,05). Early discontinuation of treatment (