Güney Kore devlet inşası süreci: Dış desteklerin rolü ve sürece etkisi
State building process in South Korea: Foreign assistance's role and ınfluence
  1. Tez No: 711475
  2. Yazar: OKTAY GÖKHAN BANBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ERTAN GÖKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kore Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Kore Yarımadası'nın 1945 yılında Japon sömürgesinden kurtulmasından sonra 1945 ile 1948 yılları arasında Kore Yarımadası'nın 38. Paralel'in güneyinde oluşturulan Amerikan Askerî Hükümeti Dönemi ve ardından Güney Kore'nin kurulduğu 1948 yılından 1961 yılındaki 16 Mayıs Askerî Darbesi'ne kadar devam eden dönem ülke inşa süreci olarak tanımlanmaktadır. 1950 yılında başlayıp 1953 yılına kadar devam eden Kore Savaşı, Güney Kore'deki ülke inşa sürecinde özellikle ivme kazandıran bir gelişme olmuştur. Henüz inşa sürecini tam olarak tamamlayamayan Güney Kore, savaş yıkımı ile karşı karşıya gelmiş ve dış desteklere muhtaç duruma düşmüştür. Her ne kadar ilk organize dış destekler Birleşmiş Milletler çatısı altında oluşturulan çokuluslu organizasyonlar aracılığı ulaştırılmış olsa da Amerika Birleşik Devletleri bu organizasyonların en büyük destekleyicisi olmuştur. Bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore'ye kendi organizasyonları ile de oldukça yüksek miktarlarda dış destek ulaştırmıştır. Bu çalışmada Güney Kore'ye 1945-1961 yılları arasında gerçekleştirilen dış desteklerin özellikleri ve gerçekleştirdikleri katkılar incelenerek Güney Kore devlet inşası sürecindeki rolleri ve sürece etkileri detaylı olarak incelenerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Korean Peninsula was liberated from Japanese colonization in 1945, the period of the American Military Government formed in the south of the 38th Parallel of the Korean Peninsula between 1945 and 1948, and the period from the establishment of South Korea in 1948 until the May 16 Military Coup in 1961 were defined as the state building process. The Korean War, which started in 1950 and continued until 1953, has been a development that especially accelerated the state building process in South Korea. South Korea, which has not yet fully completed the construction process, faced the destruction of war, and fell in need of foreign assistance. Although the first organized foreign assistance was delivered through the multinational organizations established under the umbrella of the United Nations, the United States of America was the biggest supporter of these organizations. In addition, the United States of America has also provided high amounts of foreign assistance to South Korea through its own organizations. In this dissertation by researching the structures and the contributions of the foreign assistance distributed to the South Korea between the years 1945-1961, the role and the influence of the foreign assistance on the state-building process of South Korea was analyzed in detail.