Ticaretin sosyal ticarete evrimi: Çanakkale örneği
The evoluti̇on of commerce to soci̇al commerce: Sample of Çanakkale
  1. Tez No: 711507
  2. Yazar: TUĞBA ERBAZ TARCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA TURGUT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
İlkel yöntemlerle başlayan ticaret, nüfusun, ihtiyaçların ve mal çeşidinin artmasıyla geleneksel ticarete dönüşmüştür. Teknolojik gelişmelerle modern ticaret içerisinde değerlendirilen elektronik ticaret geleneksel ticaretin yerini almaya başlarken, sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile de sosyal ticaret elektronik ticaretin yerini almaya başlamıştır. Çanakkale'de ticaretin seyrindeki bu değişmeleri ve özellikle tüketicilerin yeni ticaret yöntemi olan sosyal ticareti nasıl karşıladıklarını tespit etmek amacıyla 260 kişiye yüzyüze görüşme tekniği ile anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verilerle; ticaretin, geleneksel ticaretten elektronik ticarete ve elektronik ticaretten de sosyal ticarete geçiş süreci ve bu süreçte etkili olan değişkenlerin tespit edilebilmesi amacıyla iki farklı Logit model kurulmuştur. Kurulan ilk modelde katılımcıların geleneksel yöntemlerle elektronik ticaret arasındaki tercihi bağımlı değişken olarak alınmış ve Instagram Trendyol gibi platformlarda yapılan indirimler, alışveriş yöntemi olarak sosyal ticaretin etkili olması değişkenlerinin geleneksel ticaretten elektronik ticarete geçiş sürecinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kurulan ikinci modelde sadece elektronik ticareti tercih eden katılımcıların sosyal ticaret ile sosyal ticaret dışında kalan elektronik ticaret arasındaki tercihi bağımlı değişken olarak alınmış ve elektronik ticaret tercih edenlerin sosyal ticarete yönelmesi ve bunu etkileyen değişkenler tespit edilmek istenmiştir. Cinsiyet, yaş, gelir düzeyi, indirimlerin instagramdan görülmesi, alışverişte sosyal ticaret kullanılması, sosyal ticaretin daha basit olması ve influencerların ürün tanıtımında güven vermesi değişkenlerinin sosyal ticarete yönelmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The trade, which started with primitive methods, turned into traditional trade with the increase in the population, needs and variety of goods. While electronic commerce, which is evaluated in modern commerce with technological developments, has started to take the place of traditional commerce, social commerce has started to take place of electronic commerce with the widespread use of social media. In order to determine these changes in the course of trade in Çanakkale and especially how consumers respond to social trade, which is the new trade method, a questionnaire was applied to 260 people by face-to-face interview technique. With the data obtained from the surveys; Two different Logit models have been established in order to determine the transition process of commerce from traditional commerce to electronic commerce and from electronic commerce to social commerce and to determine the variables that are effective in this process. In the first model established, the preference of the participants between traditional methods and electronic commerce was taken as the dependent variable and it was concluded that the discounts made on platforms such as Instagram Trendyol and the variables of the effectiveness of social commerce as a shopping method were effective in the transition from traditional commerce to electronic commerce. In the second model established, the preference of only the participants who prefer electronic commerce between social commerce and electronic commerce outside of social commerce was taken as the dependent variable and it was desired to determine the tendency of those who prefer electronic commerce to social commerce and the variables affecting it. It has been concluded that the variables of gender, age, income level, seeing discounts on Instagram, using social commerce in shopping, social commerce being simpler and giving confidence to influencers in product promotion are effective in turning to social commerce.