Kayıt dışı istihdam ve kadın işgücü: Bağcılar ilçesi örneği
Informal employment and female labour: Bagcilar district example
  1. Tez No: 711506
  2. Yazar: EZGİ ARTIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİHAN YÜKSEL ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kayıt dışı ekonominin çalışma hayatına yansımış yüzü olan kayıt dışı istihdam, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ortak problemidir. Kayıt dışı istihdam olarak kabul edilebilecek faaliyetleri işverenler kendi çıkarları için isterken çalışanlar zorunluluktan dolayı kabul etmekte veya bu istihdam biçimini kendileri tercih etmektedirler. Kayıt dışı istihdamı ortaya çıkaran ekonomik ve mali, sosyal, hukuksal ve bürokratik ile sosyal güvenlikten kaynaklanan birtakım nedenler etkili olmaktadır. Kayıt dışı istihdamın her ne kadar olumlu yönleri olsa da olumsuz yönleri ülkelerin ekonomilerine zararlar verebilmektedir. Kayıt dışı istihdamdan en çok etkilenen kesim ise kadın işgücüdür. Ülke ekonomisine büyük katkıları olsa da kadın işgücü, çeşitli sebeplerden dolayı kayıt dışı istihdam edilmektedir. Bu nedenle, kayıt dışı istihdam ve kadın işgücü arasındaki ilişki ele alınmış, Bağcılar'da yaşayan kadınların neden kayıt dışı çalıştıkları, çalışma koşullarının nasıl olduğu üzerine alan çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Informal employment, which is the face of the informal economy reflected in working life, is a common problem of developed and developing countries. While employers want activities that can be considered as unregistered employment for their own benefit, employees accept it out of necessity or prefer this form of employment themselves. There are a number of economic and financial, social, legal and bureaucratic reasons that cause unregistered employment, as well as social security. Although unregistered employment has positive aspects, its negative aspects can harm the economies of countries. The segment most affected by unregistered employment is the female workforce. Although they have great contributions to the country's economy, the female workforce is employed informally for various reasons. For this reason, the relationship between informal employment and female labor force was discussed, and a field study was conducted on why women living in Bağcılar work informally and how their working conditions are.