İmam Gazali'nin İmamiye Şiası'na bakışı
Imam Ghazali's approach to Imamiyya Shiism
  1. Tez No: 711516
  2. Yazar: SAID ZABIULLAH QARIZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, eserleriyle günümüz İslam düşüncesinde hâlâ etkisi olan İmam Gazali'nin İmamiyye Şiiliğine eleştirilerini ele almaktadır. Daha çok Batıniliğe ve İslam Felsefecilerine eleştirileriyle tanınan İmam Gazali'nin İmamiyye Şiası eleştirileriyle ilgili çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, yöntemi ve kavramsal çerçevesi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde İslam dünyasının İmam Gazali'nin yaşadığı on bir ve on ikinci yüzyıllardaki siyasi-kültürel durumuyla Gazalinin hayatı ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde İmamiyye Şiası ana hatlarıyla incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise Gazali'nin İmamiyye Şiasına yaklaşımı, onun özellikle Batıniliği eleştirdiği Fedâihu'l-Bâtıniyye, kendi hayatında yaşadığı epistemolojik kırılmaları anlattığı otobiyografik eseri el-Munkiz mine'd-Dalâl, âhiret yolcuları için hazırlamış olduğu İhyâu Ulûmi'd-Din ve akaitle ilgili eseri el-İktisâd fi'l-İ'tikad adlı eserleri üzerinden anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the criticisms of Imam Ghazali, who is still influential in today's Islamic thought with his works, to Imamiyya Shiism. Our study on Imam Ghazali's criticisms of Imamiyya Shia, who is mostly known for his criticisms of Batinism and Islamic Philosophers, consists of an introduction and three parts. In the introduction, the subject, purpose, method and conceptual framework of the study are emphasized. In the first part, the political-cultural situation of the Islamic world in the eleventh and twelfth centuries, in which Imam Ghazali lived, and his life and works are discussed. In the second part, Imamiyya Shia is analyzed with its main lines. In the third part of our study, Ghazali's approach to Imamiyya Shia has been evaluated from his works Fadaih al Batiniyya, in which he especially criticizes Batinism, his autobiographical work al Munkiz min al Dalâl, in which he describes the epistemological breaks he experienced in his own life, Ihyau Ulum al Din, in which he prepared for the travelers of the hereafter and his work on creed al Ektasad fi al Eteqad.