Sosyal dışlanmanın önlenmesinde belediyelerce yürütülen faaliyetlerde yeni yönelimler: Çanakkale ilinde bir araştırma
New perspectives in activities carried out by municipalities in preventing social exclusion: a research in Çanakkale
- Tez No: 711515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çanakkale İli'nin en eski yerleşim yeri olan 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet Han tarafından inşası gerçekleştirilen Çimenlik Kalesi (Kale-i Sultaniye) çevresine yerleştirilen ve kendilerini yerli olarak gören Romanların burada hayatlarını ötekileştirilmeden idame ettirebilmesi, istihdamda yer alarak gelir elde edebilmelerine bağlıdır; ancak Romanlar, emek piyasasındaki dezavantajlı konumları nedeniyle çok çeşitli sorunlar ile karşılaşmaktadırlar. Çalışmada yerel yönetimlerin dezavantajlı grupların daha fazla karşılaştığı sosyal dışlanma ile mücadele uygulamaları işgücü piyasaları ve COVID-19 boyutuyla incelenmektedir. Bu tür çalışmaların her biri ortaya koyduğu bulgular açısından oldukça değerlidir. Romanların yaşamlarında karşılaştıkları sorunlar, aldıkları sosyal yardımlar sonunda toplumsal entegrasyonun sağlanıp sağlanamaması ve ötekileştirilmeden belediyeden beklentileri araştırılmaya değer bir konu olarak önümüze çıkmaktadır. Çünkü krizin başrolünde olan Romanlar, krizin doğrudan etkilerini en amansız şekilde hisseden dezavantajlı gruptur. Ayrıca Romanların dezavantajlı gruplar arasında bulunmalarının yanı sıra; eğitimsiz olmaları, erken yaşta evlilikleri, işgücüne katılamamaları, ten renkleri ve sorumlulukları ile grupta yer alma ihtimalleri, emeğinin daha da sömürüye açık hale gelmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada Çanakkale İli Merkez İlçe'de bulunan Fevzipaşa Mahallesinde ikamet eden Romanların karşılaştıkları sorunları analiz etmek amacıyla nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Kartopu örnekleme yöntemi ile ilk etapta 3 Roman vatandaş ile pilot uygulama yapılmış, daha sonrasında 25 kişiye daha ulaşılarak toplamda 28 Roman vatandaşı ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda; Romanların yaşadıkları sosyal dışlanma problemleri arasında iş bulma sürecinde sıkıntılar öne çıkmıştır. Ayrıca sosyal yardımların yetersizliği, kendilerine ait bir gelecek düşünmemeleri, barınma ve sağlık, bağlamında önemli derecede sorunlar yaşadığı ortaya koyulmuş, belediyeden beklentileri ile beraber detaylı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Romani People, continue to live around Çimenlik Castle (Kale-i Sultaniye), which was built by Fatih Sultan Mehmet Han in 1462, the oldest settlement in Çanakkale Province. They see themselves as an indigenous community but they need better access to labor markets to earn their living. Due to accessibility problems to labor markets Romani face a wide variety of problems. In the study, the practices of local governments to combat social exclusion, which disadvantaged groups face more, are examined in terms of labor markets and COVID-19. Each of these types of studies is very valuable in terms of their findings. The problems faced by the Romanian in their lives, whether social integration can be achieved as a result of the social assistance they receive, and their expectations from the municipality without being marginalized stand out as an issue worth exploring. Because the Romani, who are exposed to the crisis, are the disadvantaged group who feel the direct effects of the crisis in the most relentless way. In addition to Romani being among the disadvantaged groups; their illiteracy levels, early marriages, their inability to participate in the labor force, their skin color and their responsibilities and their possibility of being in the group cause their labor to become even more vulnerable to exploitation. In this study, a qualitative research was carried out in order to analyze the problems faced by Romani residing in Fevzipaşa District in Çanakkale Province. With the snowball sampling method, a pilot application was carried out with 3 Romani citizens at the first stage, after which 25 more people were reached and a total of 28 Romani citizens were interviewed. As a result of the research; Among the social exclusion problems faced by the Romani people, the difficulties in finding a job came to the fore. In addition, it was revealed that they experienced significant problems in the context of insufficiency of social assistance, not thinking of a future of their own, housing and health, and their expectations from the municipality were analyzed in detail.