Allojenik hematopoetik kök hücre nakli yapılan çocuk hastalarda verici ve alıcı arasındakı ABO kan grubu uyumsuzluğunun nakil sonuçlarına etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospectıve evaluatıon of the effect of ABO blood group ıncompatıbılıty between the donor and recıpıent on the transplant results ın patıents wıth allogenıc hematopoetıc stem cell transplantatıon
  1. Tez No: 711541
  2. Yazar: ELSHAN ABDULLAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKSOYLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, allojenik kök hücre nakli yapılan çocuk hastalarda, verici ve alıcı arasındaki ABO kan grubu uyumsuzluğunun nötrofil, eritrosit ve trombosit engraftman süresine, nakil sonrası akut hemolize, ilk 100 günlük eritrosit ve trombosit transfüzyon ihtiyacına, hastalık tekrarına, akut ve kronik GVHH gelişimine, relaps durumuna, mortalite ve sağkalıma etkisinin değerlendirilmesidir. YÖNTEM: Ege Üniversitesi Pediatrik Kök Hücre Nakil Merkezi'nde 2010-2020 yılları arasında allojenik kök hücre nakli yapılmış ve en az 100 gün yaşamış olan çocuk hastalar geriye doğru taranarak değerlendirildi. Olguların yaşı, cinsi, tanısı, transplantasyon tarihi, alıcı ve vericinin kan grubu, kök hücre kaynağı, donorün akrabalık derecesi, hazırlanma rejimi, verici ve alıcı arasındaki HLA uyumluğu retrospektif olarak belirlendi. Olgular alıcı ve verici arasında ABO uyumsuzluk olup-olmamasına göre 2 gruba ayrıldı. ABO uyumsuzluğu olan olgular major, minör ve çift yönlü uyumsuzluk olarak üç gruba ayrıldı. Önce ABO uyumsuzluğu olan ve olmayan, daha sonra ise ABO uyumsuzluğunun alt tipine göre gruplar, nakil sonrası akut hemolitik bulguların varlığı, nötrofil, eritrosit ve trombosit engraftman günleri, transplantasyon sonrası ilk 100 günde eritrosit ve trombosit suspansiyonu replasman sayısı, primer hastalık yönünden relaps durumu, posttransplant gelişen evre 3-4 akut GVHH ve ciddi kronik GVHH gelişimi ve sağkalım sonuçları açısından karşılaştırıldı. Toplanmış bu veriler SPSS 26 istatistik programına girilerek değerlendirildi. Kategorik değişenler sayı ve yüzdelerle, sürekli değişenler ise ortanca ve ortalamalarla özetlendi. Sürekli değişenler Mann-Whitney U testi, kategorik değişenler ise Ki-kare ve Fisherin kesin testi kullanılarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of our study was to determine the effects of ABO blood group incompatibility between donor and recipient in pediatric patients undergoing allogeneic stem cell transplantation, to neutrophil, erythrocyte and platelet engraftment time, acute hemolysis after transplantation, red blood cell and platelet transfusion requirement for the first 100 days, disease recurrence, acute and chronic GVHD. Evaluation of the effect on development, relapse status, mortality and survival. METHODS: Pediatric patients who underwent allogeneic stem cell transplantation at Ege University Pediatric Stem Cell Transplantation Center between 2010 and 2020 and lived at least 100 days were evaluated by retrospective screening. Age, sex, diagnosis, date of transplantation, blood group of donor and recipient, stem cell source, degree of kinship of donor, preparation regimen, HLA compatibility between donor and recipient were determined retrospectively. The cases were divided into 2 groups according to the presence or absence of ABO incompatibility between the recipient and the donor. Cases with ABO incompatibility were divided into three groups as major, minor and bilateral incompatibility. Groups with or without ABO incompatibility first and then according to the subtype of ABO incompatibility, presence of acute hemolytic findings after transplantation, days of neutrophil, erythrocyte and platelet engraftment, number of erythrocyte and platelet suspension replacement in the first 100 days after transplantation, relapse status in terms of primary disease, posttransplant stage 3-4 acute GVHD and severe chronic GVHD development and survival outcomes were compared. These collected data were evaluated by entering the SPSS 26 statistical program. Categorical variables were summarized as numbers and percentages, and continuous variables were summarized as medians and means. Continuous variables were compared using the MannWhitney U test, and categorical variables were compared using Chi-square and Fisher's exact tests.