Aile merkezli yenidoğan yoğun bakım ünitesinde ileri düzey non-invaziv izlem ve takip platformu ile hiperbilirubinemili hastaların yönetimi
Management of hyperbilirubinemia with advanced non-invasive monitoring and follow-up platform in family-centered newborn intensive care unit
- Tez No: 711542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ALTUN KÖROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyoteknoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biotechnology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Sarılık, kandaki bilirubin düzeyinin artması sonucu deri, sklera ve mukozaların sarı renk alması durumudur. Yenidoğan döneminde en sık karşılaşılan problemlerden biri olup yaşamın ilk iki haftasında hastaneye yatışın en sık nedenidir. Ciddi hiperbilirubinemi zamanında tanı alırsa ve tedavi edilirse akut bilirubin ensefalopatisi ve kernikterus gibi ciddi nörolojik komplikasyonlar önlenebilir. Son yıllarda invaziv monitörizasyon yöntemleri yerine non-invaziv monitörizasyon yöntemlerine olan yönelim artmaktadır. Non-invaziv yöntem olarak nabız oksimetre kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu nabız oksimetre teknolojisi günümüzde daha da geliştirilerek yedi dalga boylu ko-oksimetre yöntemi ortaya çıkmıştır. Nabız ko-oksimetre yöntemiyle hemoglobin (Hb) düzeyinin non-invaziv olarak spektrofotometrik yöntemle ciltten ölçümü (SpHb), pletismografik varyabilite indeksi (PVİ), perfüzyon indeksi (Pİ), oksijen satürasyonu (SpO2), kalp tepe atımı (KTA) parametreleri aynı anda ölçülebilmektedir. Bu çalışmanın amacı da Hb ve bilirubinin non-invaziv ölçümlerinin doğruluğu ve güvenilirliğinin laboratuvar ölçümleriyle karşılaştırılmasıdır. Ayrıca hiperbilirubinemi nedeniyle hastaneye yatırılan olguların yönetiminde non-invaziv yöntemlerin uygulanabilirliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Merkezli Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde prospektif olarak Mayıs 2021- Ekim 2021 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmamıza GH ≥35 hafta olan ve hiperbilirubinemi nedeniyle yatırılan ve fototerapi alan toplam 35 olgu dahil edildi. Olguların demografik, klinik, laboratuvar bulgular ve hiperbilirubinemi risk faktörleri olgu formuna kaydedildi. Transkutan bilirubin olguların yatışında, fototerapi kesildiğinde ve fototerapi kesildikten 6 saat sonra ölçüldü. Ko-oksimetre (Masimo Radical-7) ile SpHb ölçümü olgudan kan alındığında ölçüldü. Veriler Sınıf İçi Korelasyon ve Bland-Altman yöntemi ile analiz edildi. BULGULAR: Çalışmamıza dahil edilen toplam 35 olgunun 20'si (%57,1) kız, 15'i (%42,9) erkekti. Olguların ortalama gestasyonel haftası 36,9±1,3 (35-40) hafta saptandı. Tüm olgularımız fototerapiyle tedavi edildi, sadece 1 olgumuz fototerapiye ek olarak İVİG (İntravenöz immünglobulin) tedavisi aldı. Hiçbir olgumuza kan değişimi uygulanmadı. Hiperbilirubinemi risk faktörlerine bakıldığında en sık sebep ABO uygunsuzluğu olarak görüldü (%28,6).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and AIM: Jaundice is yellowing of the skin, scleras, and mucous membranes as a result of the increase in blood bilirubin level. It's one of the most common problems of the newborn and the most common cause of hospitalization in the first two weeks of life. The timely diagnosis and management of severe hyperbilirubinemia are essential to prevent acute bilirubin encephalopathy and kernicterus. The trend towards non-invasive monitoring methods instead of invasive monitoring methods has increased recently. The use of pulse oximetry as a noninvasive method has become widespread. This pulse oximetry technology has been further developed today, resulting in the seven-wavelength co-oximetry method. Non-invasive measurement of hemoglobin level by spectrophotometric method (SpHb), plethysmographic variability index (PVI), perfusion index (PI), oxygen saturation (SpO2), peak heart rate (HR) parameters can be measured simultaneously with the pulse co-oximetry method. The purpose of this study was to assess the accuracy and utility of the non-invasive measurement of Hb and bilirubin compared to standard laboratory measurements. This study, it was aimed to evaluate the clinical applicability of noninvasive measurements in neonates who admitted to the hospital due to hyperbilirubinemia. MATERIALS and METHOD: This study between May 2021 and October 2021 was prospectively examined in the Family-Centered Neonatal Intensive Care Unit of Ege University Faculty of Medicine. Thirty-five newborns with gestational age ≥35 weeks who were admitted to the hospital due to hyperbilirubinemia and received phototherapy were included in the study. The case report form included demographic, clinical, laboratory findings, and risk factors of hyperbilirubinemia on the infants. Transcutan bilirubin was measured at admission, discontinuation of phototherapy, and 6 h later. SpHb levels were measured with CO-Oximetry (Masimo Radical-7) at the time of laboratory Hb blood draw. Intraclass correlation coefficient (ICC) and Bland-Altman analysis were performed. RESULTS: Of the 35 newborns included in the study, 20 (%57,1) were female and 15 (%42,9) were male. The mean gestational week was 36,9±1,3 (35-40) weeks. All infants received phototherapy, only 1 infant received intravenous immunoglobulin in addition to phototherapy. Exchange transfusion was not required. ABO blood incompatibility was the most common cause of risk factors of hyperbilirubinemia (%28,6).