Alzheimer hastalarına karşı toplumdaki bireylerin bakış açısının değerlendirilmesi
Evaluation of the society's perspective to the alzheimer patients
- Tez No: 711556
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma, Alzheimer tanısı alan bireylere karşı toplumun bakış açısını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı, Üsküdar İlçe' sinde bulunan, Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 200 kişi oluşturmuştur. Veriler araştırmaya katılan bireylerden Şubat ve Mart 2021 tarihleri arasında Tanıtıcı Bilgi Formu ve Damgalama Anketi (The Attribution Questionnaire-27) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik, Pearson Korelasyon Testi, Tukey testi, Varyans Analiz (Anova), T testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin %33.0'ını 26-45 yaş aralığındaki kişiler, %55.0'ını kadınlar oluşturmaktadır. Katılımcıların %30.5'i lise mezunu, %31.5'i ise serbest meslek sahibi, %55.5'i evli olup %53' ünün çocuğu yoktur ve %77'i çekirdek aile yapısına sahip ve %48.5'inin ekonomik durumu orta olarak saptanmıştır. Bireylerin Damgalanma Anketi toplam ve alt boyut puan ortalamaları incelendiğinde toplam puan ortalaması (x̄:127,62±9.51) ile orta düzeyde olarak bulunmuştur. Damgalama toplam ve alt boyut puan ortalamalarına bakıldığında; (x̄:18,37±4,920) ile en yüksek puan ortalamasını yardım alt boyutu almışken, (x̄:8,81±4,483) ortalama ile en düşük puan ortalamasını suçlama alt boyutu almıştır. Kaçınma (x̄: 17,79±5,124), acıma (x̄:16,95±4,495) ve ayrılma (x̄:16,89±5,506) alt boyutları ortalamanın üstünde değerlere sahipken; tehlikelilik, (x̄:14,95±5,713), baskı (x̄:14,47±5,311) ortalama değer almış olup, öfke (x̄:13,11±5,321) ve korku (x̄:11,87±5,341) alt boyutları ise ortalamanın altında değerler almıştır. Bireylerin damgalama toplam ve alt boyut puan ortalamaları değişkenlere göre incelendiğinde; eğitim durumu açısından; okuryazar olmayan/ilkokul mezunu kişilerde acıma alt boyutu puan ortalaması lise mezunu kişilere göre daha yüksek olup istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, Alzheimer hastalığı ve hastalarına karşı toplumdaki bireyler tarafından dışlanma, etiketlendirme yapılabildiği, bu nedenle etiketlendirmeye karşı toplumda farkındalık yaratacak eğitim vb. çalışmalar yapılmasının önemli olduğu söylenebilir. Toplumun Alzheimer hastalarına bakış açısını değerlendirmek amaçlı çalışmaların arttırılması, damgalama mücadelesinde hemşirelere toplumun Alzheimer tanılı bireye karşı damgalamaya karşı farkındalığın arttırılması, damgalamaya neden olabilecek etmenlerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması konusunda önemli roller düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive manner in order to evaluate the perspective of the society to wards individuals diagnosed with Alzheimer's. The sample of the study consisted of 200 people registered in a Family Health Centre in Üsküdar District. Data were collected from individuas participating in the study between February and March 2021 using the Intro ductory Information Form and (The Attribution Questionnaire-27). In the evaluation of data, percentage, Pearson Correlation Test, Turkey test, Analysis of Variance (Enova), T tests were used. %33.0 of the individual sparticipating in the researchare between the ages of 26-45 and %55 are women.%30.5 of the participant sare high school graduates. %31,5 are self-employed, % 55,5 are married, % 53 have no children, %77 have a nuclear family and %48,5have a moderate economic status. When the total and sub-dimension meanscores of the Individuals Stigma Scale were examined, the total means core was found to be at a moderate level with (x̄:127.62±9.51). When the stigmatization total and sub-dimension mean scores were examined, the helping sub-dimension had the highest means corewith (x̄:18.37±4.920), while the blamesub-dimension had the lowest means core with (x̄:8.81± 4.483). While a voidance (x̄:17.79± 5,124), pity (x̄:16,95± 4,495) and separation (x̄:16,89+5,506) sub-dimensionsha vevalues abovet heaverage, dangerousness (14.95± 5,713). Printing (x̄:14.47 ±5,311) has an a verage value. Anger (x̄:13.11 ±5.321) and fear (x̄:11.87± 5.341) sub-dimensions were below the average. When the stigmatization total and sub-dimensionmeanscores of the individual sare analyse daccording to the variables, according to the education level; The means core of the pitysub-dimension washigher in illiterate / primary school graduates than in high school graduates, and a statisticallys ignificant difference was found (p0.05) As a result, individuals in the society can be excluded and abeled against Alzheimer's disease and its patients. It can be said that it is important to carry out studies. Increasing the number of studies aimed at evaluating the perspective of the society on Alzheimer's patients, increasing the a wareness of the society against the stigmatization of the individual with Alzheimer's diagnosis, identifying and eliminating the factorst hatmay cause stigma fall on nurses in the fight against stigma