Ergoterapide otizm tedavi sürecine transkraniyal manyetik uygulamanın etkisi ön çalışma
A preliminary study on the effect of transcranial magnetic application to the treatment process of authism in ergotherapy
  1. Tez No: 711555
  2. Yazar: MUAMMER AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SARI GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Otizm tedavisinde birçok farklı yaklaşım uygulanmıştır. Özellikle eğitimsel ve terapötik tedavi modelleri ön planda yer almaktadır. Otizm tanısı alan her çocuğun fenotipik olarak farklı özellikler göstermesi, ihtiyacı olan tedavinin bireye göre ayarlanmasını gerekli kılmaktadır. Henüz tam tedavi sağlayacak bir yöntemin geliştirilememiş olması nedeniyle otizm tedavisi konusunda farklı arayışlar sürmektedir. Transkraniyal Magnetik Stimülasyon yöntemi bir nöromodülasyon tekniğidir ve beyin üzerindeki olumlu etkilerinden yola çıkılarak otizm tedavisi için de kullanılmaya başlanmıştır. TMS yöntemi ile beynin önemli bölgelerine nöromodülasyon sağlayıcı uyarımlar verilmekte, ardından uygulanan terapötik ve eğitimsel çalışmalarla otizmli bireyin gelişimi sağlanmaktadır. Çalışmamızda TMS yönteminin etkisini değerlendirmek üzere üç farklı otizm tanılı çocuk grubu oluşturulmuştur. Gruplardan birine sadece TMS uyarımı, bir gruba sadece duyu bütünleme terapisi, üçüncü gruba ise TMS uyarımını takiben duyu bütünleme terapisi uygulanmıştır. Olguların yaş aralığı 5 ile 15 yaş arası olup her grup 5 olgudan oluşmakta, toplamda 15 olgu çalışmaya alınmıştır. Olguların uygulama öncesinde belirtilerini değerlendirmek üzere ebeveynleri tarafından Pediatrik Duyu Profili Testi, otizm davranış kontrol testi ve çocukluk otizmi derecelendirme ölçeklerini doldurmaları istenmiş, uygulama sonrasında aynı ölçekler ebeveynler tarafından yeniden doldurulmuştur. Bu süreçte ilaç değişikliği yapılmamıştır. Epilepsisi olan olgular çalışmaya dahil edilmemiştir. Ön test ve son test değerlerine göre gruplar arasında analiz yapıldığında, TMS ve Duyu Bütünleme Terapisini birlikte alan olgularda diğer gruplara göre daha fazla iyileşme olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı farklılık elde edilmemiştir. (istatistiki değer)TMS uyarımı yapılan bazı olgularda konuşmada ve hareketlilikte artış ile birlikte çevreye farkındalıkta artış olduğu test değerlendirmelerine göre izlenmiştir. TMS ve Duyu Bütünleme Tedavisinin otizmdeki etkinliğini göstermek için daha geniş örneklemli takip çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Several different approaches have been used in the treatment of autism. Especially educational and therapeutic treatment models are at the forefront. Phenotypically different characteristics of each child diagnosed with autism necessitate the adjustment of the treatment according to the individual. Different methods of autism treatment are still underway because of the failure to develop a method to provide full treatment. Transcranial Magnetic Stimulation is a neuromodulation technique and has been used for the diagnosis of autism based on the positive effects on the brain. The TMS method is used to provide neuromodulation stimulation to important regions of the brain, followed by the therapeutic and educational studies and the development of the individual with autism. In our study, three different groups of children with autism were formed to evaluate the effect of TMS. TMS stimulation was applied only to one group, sensory integration therapy was applied to one group and sensation complementary therapy was applied to third group following TMS stimulation. The age range of the patients was between 5 and 15 years and each group consisted of 5 cases. A total of 15 patients were included in the study. Pediatric Sense Profile Test, autism behavior control test and childhood autism rating scales were requested by parents to assess the symptoms before the application. No drug change was made in this process. Patients with epilepsy were not included in the study. Let's change this paragraph to complete. When the analysis was made between the groups according to the pre-test and post-test values, there was no statistically significant difference in the patients who had TMS and Sensory Completion Therapy together, although there was more improvement than the other groups. (statistical value) In some cases with TMS stimulation, increase in speech and mobility and environmental awareness were monitored according to the test evaluations. There is a need for larger sample follow-up studies to demonstrate the effectiveness of TMS and Sensory Supplementation in autism.