Zaman hırsızlığının öncülleri olarak örgütsel adaletsizlik ve örgütsel sinizm: Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde bir uygulama
Organizational injustice and organizational cycrism as precidents of time theft
  1. Tez No: 711579
  2. Yazar: ESRA TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KERSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yaşanan teknolojik ve sosyolojik değişimler, sanattan siyasete, geleneklerden toplumsal ilişkilere kadar pek çok alanı etkilediği gibi örgütleri de etkilemiş, örgütlerin amaçları değişmese de amaca ulaşma yöntemleri ve bu süreçte karşılaştıkları zorluklar yaşanan gelişmelere bağlı olarak değişmiştir. Zaman hırsızlığı da bu anlamıyla görece güncel bir kavram olarak örgütlerin gündeminde yer almaya başlamıştır. Zaman hırsızlığı ya da zaman haydutluğu olarak ifade edilen bu kavram bir çalışanın çalışma süresi boyunca işi ile ilgili olmayan faaliyetleri gerçekleştirmesi olarak tanımlanmaktadır. İnternette görev dışı konularda araştırma yapılması, bankacılık işlemleri gerçekleştirilmesi, sohbet edilmesi ya da iş arkadaşları ile iş harici vakit geçirilmesi gibi faaliyetlerin hepsi zaman hırsızlığına örnek verilebilecek davranışlardır. Bu araştırmada yukarıda tanımlanan ve örneklendirilen zaman hırsızlığı kavramı ele alınmış ve bu kavramın iki öncülü belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada bu iki öncülün örgütsel adaletsizlik ve örgütsel sinizm olabileceği düşünülmüştür. Ayrıca örgütsel adaletsizliğin zaman hırsızlığı davranışına etkisinde örgütsel sinizmin aracı rol üstlenebileceği beklentisiyle hipotezler geliştirilmiştir. Hipotezlerin testi için gerekli veriler Konya ilinde imalat sektöründeki 144 çalışandan elde edilmiştir. Analizler SPSS, AMOS ve PROCESS Macro programlarıyla yapılmıştır. Bulgulardan verilerin normal dağılım sergilediği, ölçeklerin ise güvenilir ve geçerli olduğu görülmüştür. Hipotez testi bulguları örgütsel adaletsizliğin örgütsel sinizmi artırarak zaman hırsızlığı davranışını artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The technological and sociological changes experienced not only affected many areas from art to politics, from traditions to social relations, but also affected organizations. In this sense, time theft has started to take place on the agenda of organizations as a relatively current concept. This concept, which is expressed as time theft or time banditry, is defined as an employee's carrying out activities that are not related to his work during his working time. Behaviors such as doing research on non-duty matters on the Internet, performing banking transactions, chatting or spending time outside of work with colleagues are all examples of time theft behaviors. In this study, the concept of time theft, which was defined and exemplified above, was discussed and two antecedents of this concept were tried to be determined. In the study, it was thought that these two premises might be organizational injustice and organizational cynicism. In addition, hypotheses have been developed with the expectation that organizational cynicism may play a mediating role in the effect of organizational injustice on time theft behavior. The necessary data for testing the hypotheses were obtained from 144 employees in the manufacturing sector in Konya. Analyzes were made with SPSS, AMOS and PROCESS Macro programs. From the findings, it was seen that the data showed a normal distribution, and the scales were reliable and valid. The hypothesis test findings showed that organizational injustice increases organizational cynicism and increases the time theft behavior.