The lack of specialization in the Afghan parliament and its impact on Afghan society
Afgan parlamentosu'ndaki uzmanlaşma eksikliği ve bunun Afgan toplumu üzerindeki etkisi
- Tez No: 711581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAZAR VURAL JANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Afganistan kültürel, sosyal ve ekonomik yönlerden mahrumiyet yaşayan, köklü bir geçmişe ve kadim kültürel tarihe sahip bir ülkedir. Tarihsel süreçteki deneyimleri birbiriyle iç içe geçmiş ve popüler yönetimden çok uzak, uzun bir geçmişe sahip diktatörlüklerdir. Taliban etnik mezhep sistemi olarak bilinen, otoriter yönetimin en son acı tecrübesi; ancak Taliban'ın devrilmesinden sonra temel özellikleri geniş katılım, ulusal egemenlik ve demokratik yönetim sloganları olan yeni bir eğilim ortaya çıktı. Demokrasinin göstergeleri ve kriterleri bağlamında, Afganistan sisteminde demokrasinin bazı işaretleri görülebilir; Sistem ilkelerine bağlı olarak genel seçimlerin yapılması, anayasanın hazırlanması, başkanlık ve parlamento seçimleri Afganistan'da ulusal egemenliğin tesisi hususunda önemli adımlar olmuştur. Nispeten siyasi özgürlük derecesi, çoklu siyasi partilenin varlığı Afganistan'da demokrasinin gerçekleştirilmiş diğer yönleridir. Ancak sosyal, kültürel, ekonomik ve eğitimsel koşullardaki genel zayıflık Afganistan'da demokratik sistemin tesisini zorlaştırmaktadır. Ancak kalıcı etnik ve siyasi çatışmalar, parlamentoda uzmanlık eksikliği, siyasi istikrara olan güven eksikliği ve kapsamlı güvenlik eksikliği Afganistan'ın diğer sorunlarıdır. Bu ülkenin siyasi bağımsızlığı, parlamentonun etkisizliği, Milletvekillerindeki uzmanlık eksikliği, hukuksuzluk ve beyin göçü konularındaki ciddi kamuoyu endişesi; Afganistan'da ulusal egemenlik ve siyasi istikrar için büyük tehdittir. Parlamento uzmanlaşmaya dayanmıyorsa, felaket olabilir ve yasama sürecini ve toplum üzerindeki etkisini zorlaştırabilir ve Afganistan parlamentosunda uzmanlık eksikliğinin ana nedenleri nelerdir? Bu nedenle, bu çalışmada, milletvekillerinin Uzmanlaşma eksikliğini ve bu durumun Afganistan üzerindeki etkilerini inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
Afghanistan is a country with a long and an ancient cultural history that suffers from deprivation in cultural, social, and economic dimensions. Its historical experience is politically intertwined with a long-standing dictatorship and far removed from the popular rule. The latest bitter experience of authoritarian rule is known as the domination of the Taliban ethnic sectarian system. Though, after the overthrow of the Taliban, a new trend emerged in which the slogans of popular participation, national sovereignty, and democratic government were its main features. According to the indicators and criteria of democracy, some signs of democracy can be seen in the system of Afghanistan; Holding general elections related to the principle of the system, drafting the constitution, presidential elections and parliamentary elections have been important steps in establishing national sovereignty in Afghanistan. The relative degree of political freedom and the existence of multiple political parties are other realized aspects of democracy in Afghanistan. The general weakness of social, cultural, economic, and educational conditions makes it difficult to establish a democratic system in Afghanistan. At the same time, persistent ethnic and political conflicts, a lack of expertise in parliament, a lack of confidence in political stability, and lack of comprehensive security, are Afghanistan's next problems. Serious public concern about the political independence of this country, the inefficiency of the parliament, lack of specialization of the MPs, lawlessness, brain drain, is a major threat to national sovereignty and political instability in Afghanistan. If parliament is not based on specialization, it can be catastrophic and make the legislative process and its impact on society difficult, and what are the main reasons for the lack of specialization in the Afghanistan's parliament? Therefore, in this study, we examine the lack of professionalism of members of parliament and its impact on Afghan society.