Bir görsel iletişim aracı olarak tipografi ve imgesözler
Typography as a visual communication instrument and words as images
  1. Tez No: 711623
  2. Yazar: ONUR KURAN
  3. Danışmanlar: PROF. TEVFİK FİKRET UÇAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yazı, keşfedildiği dönemden günümüze bir iletişim aracı olarak insanın en yaygın biçimde kullandığı malzemelerden biridir. Biçiminde barındırdığı sembolik tavrı zaman içerisinde kaybeden yazı, zamanla sadeleştirilmiş ve günümüzde kullandığımız biçime kavuşturulmuştur. Görsel iletişimin temel unsurlarından biri olan yazıyı, estetik ve işlevsel biçimde kullanarak iletişim mesajlarını oluşturan grafik tasarımcılar ise, tipografi disiplininden yararlanarak yazıyı geleneksel ve çağdaş farklı birçok biçimde görselleştirmekte, yazıyı bir sanat hâline getirmektedir. Bu çalışmanın özünde, okunabilir bir malzemenin aynı zamanda görünebilir bir biçime dönüştüğü imgesözlerin ne olduğu, hangi alanlarda kullanılabileceği ve nasıl tasarlanacağı üzerine araştırma ve öneriler sunulmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde iletişim, görsel iletişim, grafik tasarım ve grafik anlatım dilleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde imge kavramı araştırılmış, grafik tasarım bağlamında imgenin kullanımı ve yazı ile olan ilişkilerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde yazının tarihi süreci incelenmiş, tipografik imge tanımlanmıştır. Sanatçı ve tasarımcıların postmodern tipografik yaklaşımlar ile ortaya koyduğu eserler örneklerle sunulmuş ve imgesözler detaylı şekilde irdelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise on farklı imgesöz tasarımı, eskiz sürecinden bir grafik ürün yüzeyinde görselleştirilmesine kadar olan tüm süreç detaylı şekilde aktarılmış, imgesöz tasarımı adına kaynak bir rehber hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Writing is one of the materials most commonly used by humans as a means of communication since the time it was discovered. The writing, which lost its symbolic attitude in its form over time, was simplified over time and gained the form we use today. Graphic designers, who create communication messages by using text, which is one of the basic elements of visual communication, in an aesthetic and functional way, visualize writing in many different ways, traditional and contemporary, by making use of the discipline of typography, and turn writing into an art. At the core of this study, research and suggestions are presented on what words as images are, in which areas they can be used and how they can be designed. In the first part of the study, information about communication, visual communication, graphic design and graphic languages is given. In the second part, the concept of image is researched, the use of image in the context of graphic design and its relations with writing are given. In the third chapter, the historical process of the writing is examined and the typographic image is defined. The works created by artists and designers with postmodern typographic approaches are presented with examples and imagery is examined in detail. In the last part of the study, ten different word as image designs, the whole process from the sketching process to the visualization on a graphic product surface were explained in detail, and a reference guide was prepared for the word as image design.