Görsel iletişim aracı olarak tipografinin artırılmış gerçeklik teknolojisi ile kullanımı
The use of typography as a visual communication tool with augmented reality technology
- Tez No: 997567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET REMZİ DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Dünyada sürekli bir gelişim ve değişim söz konusudur. Bu gelişim ve değişim, eskiye göre daha hızla olmaktadır. Teknolojinin gelişimi ve ilerlemesiyle beraberinde bazı yenilikler ortaya çıkmıştır. Bu yenilikler diğer alanlarda olduğu gibi grafik tasarım alanına da yansımıştır. Teknolojinin gelişimiyle söz konusu alanda ortaya çıkan bu yenilik, artırılmış gerçekliktir. Araştırmada, tipografinin artırılmış gerçeklik teknolojisiyle kullanımının görsel iletişim araçları arasındaki rolü ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, tipografinin artırılmış gerçeklik teknolojisiyle kullanımının etkisini sorgulamak ve şu soruların yanıtını bulmaktır: Görsel iletişim nedir? Tipografi ve gelişim süreci nasıldır? Artırılmış gerçeklik teknolojisi nedir? Tipografi ve artırılmış gerçeklik arasında nasıl bir ilişki vardır? Bu kapsamda yapılan tasarım uygulamaları nelerdir? Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizine baş vurulmuştur. İlgili yöntem çerçevesinde doğrudan kaynakların kendisi incelenmiş ve aktarıcı durumda olan kaynaklara mümkün olduğunca yer verilmemiştir. Araştırma bölümlere ayrılmıştır. Birinci bölümde, görsel iletişimin tanımı ve özellikleri, ikinci bölümde tipografi tasarımının tanımı, tarihi ve gelişimi, üçüncü bölümde dijitalleşme sürecinde tipografi ve gelişimi, dördüncü bölümde artırılmış gerçeklik teknolojisi, son bölümde ise artırılmış gerçekte tipografi ve görsel iletişim başlıkları üzerinde durulmaktadır. Artırılmış gerçeklik teknolojisindeki farklı tipografi tasarımlarının genel anlamda izleyici ve müşteriler üzerinde reklam ve pazarlama bağlamında önemli bir yenilik olduğu bulgulamıştır. İletişim aracı olarak kullanılan tipografinin, artırılmış gerçeklikle, iletileri daha güçlü bir şekilde müşteriye ulaştırmış olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, artırılmış gerçeklik uygulamalarında tipografi temelli tanıtım şeklinin, yapılan ürün satışında pozitif yönde bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The world is constantly developing and changing. This change is happening faster than ever before. Technological development and advancement have given rise to certain innovations. These innovations are evident in graphic design, as in other areas. One such innovation is augmented reality, which has emerged in this field with the development of technology. This study examines the role of typography in visual communication tools when used with this technology. The study aims to question the impact of using typography with this technology and find answers to the following questions: What is visual communication? What is typography, and how does it develop? What is augmented reality technology? How does typography relate to augmented reality? What design applications exist within this scope? This study used document analysis, a qualitative research method. Within this framework, primary sources were examined and secondary sources were avoided as much as possible. The research is divided into sections. The first section covers the definition and characteristics of visual communication; the second, the definition, history and development of typography design; the third, typography and its development in the digitalization process; the fourth, augmented reality technology; and the final section, typography and visual communication in augmented reality. Different typography designs in augmented reality technology have been found to represent a significant innovation in advertising and marketing, due to their overall impact on audiences and customers. Typography used as a communication tool conveys messages to customers more powerfully through augmented reality. Consequently, it has been observed that promotional methods based on typography in augmented reality applications have a positive effect on product sales.