Grafik tasarım ürünü olarak posta pulunun değişen tema olgusu kapsamında görsel unsurlarının ve baskı tekniklerinin incelenmesi
Investigation of visual elements and printing techniques of postage stamp as a graphic design product in the scope of changing theme
- Tez No: 805661
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
“Grafik Tasarım Ürünü Olarak Posta Pulunun Değişen Tema Olgusu Kapsamında Görsel Unsurlarının ve Baskı Tekniklerinin İncelenmesi”başlıklı tez çalışmasında; görsel iletişim aracı ve grafik tasarım ürünü olan posta pulunun tanımı, kullanım amacı, Dünya'da ortaya çıkışı ve gelişim süreci öncelikli olarak okuyucuya aktarılmıştır. Ortaya çıkışından bu zamana kadar posta pulları, temel amaç olan posta gönderi ücretlerinin ödenmesi için kullanılmıştır. Zaman içinde değişen ve gelişen ihtiyaçlar pulların yardım, tanıtım, koleksiyon, propaganda, eğitim vs. gibi amaçlar içinde kullanılabileceğini ortaya çıkarmıştır. Haberleşme tarihinde önemli bir yere sahip olan posta pulları, oldukça küçük boyutlara sahip olmasına rağmen içinde bulunduğu kültürün izlerini taşıyarak kullanım amacı doğrultusunda anlam yüklü bir tema ile bezenmekte ve uygun teknikte basıma sunulmaktadır. Bu doğrultuda hem sanatsal hem de teknik açıdan grafik tasarımın meslek sahasında önemli bir yere sahiptir. İlgili tez çalışmasında grafik tasarım yönünden incelenen posta pulu, gerekli tanımlamaları yapıldıktan sonra türlerine ayrılarak incelenmiş ve kullanım amacı doğrultusunda çeşitlenen türlerin farklı temaları barındırdığı ele alınmıştır. Değişen tema olgusu kapsamında başvurulan fotoğraf, motif, illüstrasyon, renk ve tipografi gibi görsel unsurlara değinilmiş ve baskı teknikleri okuyucuya sunulmuştur. Yapılan araştırmalar ve elde edilen bulgular doğrultusunda örnek pul tasarımı incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In his thesis titled“The Analysis of Visual Elements and Printing Techniques in the Scope of the Changing Theme of Postage Stamp as a Graphic Design Product”; The definition of the postage stamp, which is a visual communication tool and graphic design product, its purpose of use, its emergence in the world and its development process are primarily conveyed to the reader. Since its inception, postage stamps have been used for the main purpose of paying postage charges. Needs that change and develop over time, stamps help, promotion, collection, propaganda, education, etc. revealed that it can be used for such purposes. Postage stamps, which have an important place in the history of communication, are decorated with a meaningful theme in line with their intended use, bearing the traces of the culture they are in, although they have very small dimensions and are presented to print with appropriate technique. In this direction, it has an important place in the professional field of graphic design, both artistically and technically. The postage stamp, which was examined in terms of graphic design in the related thesis, was analyzed by dividing into types after the necessary definitions were made, and it was discussed that the types that vary in line with the purpose of use contain different themes. Visual elements such as photography, motif, illustration, color and typography used within the scope of the changing theme were mentioned and printing techniques were presented to the reader. In line with the researches and the findings obtained, a sample stamp design analysis was carried out.