Katılım bankacılığı ve iktisadi büyüme üzerine ekonometrik bir analiz
An econometric analysis on participation banking and economic growth
- Tez No: 711626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada 2006-2020 yılları arasındaki çeyrek dönemlik veriler kullanılarak Türkiye'deki katılım bankalarının gelişmişlik düzeyi ile iktisadi büyüme arasındaki ilişki incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre ilgili iki değişken arasında uzun dönemli bir eş bütünleşme ilişkisinin varlığı tespit edilmiştir. Diğer bir ifadeyle, katılım bankalarının gelişmişlik düzeyi ile iktisadi büyüme uzun dönemde birlikte hareket etmektedir. Dengeden herhangi bir sapma olması durumunda ise sapmanın %77'sinin her çeyreklik dönemde düzeltildiği görülmektedir. Ayrıca katılım bankalarının kullandırdıkları kredilerde meydana gelecek %1'lik bir artışın büyüme üzerinde % 0,13 seviyesinde bir artış oluşturduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship between participation banks and economic growth in Turkey, using a quarterly data set covering the period between 2006 and 2020. The findings show that a cointegration relationship between the variables exists. In other words, Islamic financing and economic growth move in tandem in the long run. In case of any deviation from the balance, it is found that 77% of the deviation is corrected in every quarter. Furthermore, it is shown that an increase of 1% of loans granted by participation banks generates an increase of 0,13% in growth.